1. Anasayfa
  2. Meslekler

Veteriner Nasıl Olunur? Veterinerlik Şartları

Veteriner Nasıl Olunur? Veterinerlik Şartları
0

Veteriner mesleği ülkemizde en çok rağbet gören mesleklerden birisidir. Hayvan türlerinin sağlıklarıyla ilgilenen veterinerlik mesleği başta evcil hayvanlar olmak üzere, kümes hayvanları, kanatlı hayvanlar, çiftlik hayvanları, tropikal hayvanlar, yabani hayvanları ve egzotik hayvanlarla ilgili ihtisas yapabilmektedirler.

Veteriner hekim olarak görev yapan uzman kişiler belli alanlarda uzmanlaşabilirler ya da her alanda uzmanlık edinebilirler. Veteriner hekimler ülkemizde genellikle evcil hayvanlar üzerine uzman kişilerden oluşmaktadır. Egzotik hayvanlar alanında ihtisas yapan veteriner sayısı ise çok fazla değildir.

Veteriner Ne İş Yapar?​

Veteriner hekimler her türlü hayvanın sağlık durumuyla ilgilenirler ve sağlıkları ile ilgili tüm süreçleri yerine getirirler. Bir veteriner hekim bilinmeyen bir hayvanın türünü tespit edebilir, bir hayvanın cinsiyetini tespit edebilir, hasta bir hayvan için hastalığı teşhis edebilir, ameliyat gerçekleştirebilir, uygun tedavi yöntemlerini uygulayabilir, her türlü salgın hastalıkların önlenmesinde toplumu bilinçlendirebilir. Veteriner hekimin görevi bunlarla da sınırlı değildir. Veterinerlik mesleği hayvanların sağlıkları ve genel durumları ile ilgili her türlü uygulamayı yerine getiren bir meslektir.
Veteriner görevleri genel anlamda şu şekildedir:

  • Hayvanları hastalıklara karşı korumak için aşılamak ve popülasyonu kontrol altına almak için kısırlaştırma operasyonlarını yürütmek,
  • Hastalık teşhisi için gerekli olan her türlü testi ve uygulamayı yapmak (kan testi, biyokimya testi, biyopsi vb.)
  • Tıbbi tedaviye ihtiyacı olan her türlü canlı için ilaç tedavisine başlamak, gerekirse ameliyata almak,
  • Hayvanları muayene etmek ve hayvan bakımıyla ilgili uygulamalar konusunda (tüy tıraş etme, mikroçip takma vb.) güncel bilgilere sahip olmak.

Veteriner Nasıl Olunur?​

Veteriner nasıl olunur sorusu ülkemizde veterinerlik mesleği adına duyulan ihtiyaçtan dolayı merak edilen bir konudur. Veterinerlik mesleğini yerine getirebilmek için beş yıllık veterinerlik fakültelerinden mezun olmak gerekir. Eğitimin sonunda uzmanlaşma alanı seçilir ve bu yönde ilerleme sağlanır.

Üniversitede eğitim koşulunu yerine getiren kişiler veterinerlik mesleği için yeterli sayılırlar. Ancak bu mesleği yerine getirmeyip doktora ya da yüksek lisans çalışmaları yaparak araştırma görevlisi olanların sayısı da oldukça fazladır. Veterinerlik mesleğinin maaşı ise aylık bazda ortalama olarak 5 bin ile 15 bin TL arasında değişmektedir.

Veteriner Eş Anlamlısı

Veteriner kelimesinin eş anlamlısı baytar şeklindedir. Günümüzde nadiren de olsa kullanılmaktadır.

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir