1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Uyurken Hangi Tarafımıza Yatmalıyız?

Uyurken Hangi Tarafımıza Yatmalıyız?
0

Uyurken hangi tarafımıza yatmamız gerektiği konusu, kültürel ve dinin inançların yanısıra, kişisel tercihlerle de ilgilidir. Örneğin kişi duvara dönük uyumayı sevmeyebilir ve bu nedenle yatağın odaya bakan kısmına yatmayı tercih edebilir. Ancak, uyku kalitenizi belirleyen önemli etkenlerden biri de uyku pozisyonunuzdur ve sağlığınızı doğrudan etkileyen bu soruya, sizin için cevap veriyoruz:

Birçok doktor ve cerrah, en sağlıklı uykunun sırtüstü yatarak uyunabileceğini söylemektedir. Bu pozisyondaki iken, omurganız eğilip bükülmez ve günlük hayattaki düzgün formunu korur. Bu şekilde yatarak, sırt, bel ve boyun ağrılarının da önüne geçmeniz mümkündür.

Uyku pozisyonunuz, sağlığınız için önemlidir ancak psikolojinizi de unutmamak gerekir. Siz hangi pozisyonda rahat hissediyorsanız, onda uyumak iyi gelebilir. Başka bir örnek vermek gerekirse, duvara dönük uyuyan bazı kişiler, kendilerini savunmasız hissettiklerini ve bu şekilde rahat uyuyamadıklarını ifade etmektedir.

Eğer mutlaka yan yatarak uyumak istiyorsanız, tavsiyemiz sol tarafınızın üzerine yatmanızdır. Halk arasında yaygın bir yanlış görüşe göre sol tarafın üzerine yatmak kalp üzerine basınç uygular ve sakıncalıdır. Ancak bu görüş doğru olmadığı gibi, sol tarafınızın üzerine yatmadığınızda, mide asidiniz yemek borunuza geri kaçabilir ve bu da reflü gibi sindirim problemlerine neden olabilir. Bu nedenle, önce sırtüstü, sonra da sol yana yatarak uyumanız en doğrusudur.

Yüzüstü Yatmanın Zararları

Yüzüstü yatmak, sırtüstü yatmanın aksine oldukça zararlıdır. Başta boyun, omurga ve bel ağrısına neden olmakla birlikte, nefes borunuzun eğik durumda kalması nedeniyle, nefes alıp vermekte zorlanmanıza neden olur. Yüzüstü yatmak, özellikle yemek yedikten sonra, mide ve bağırsak rahatsızlığı hissetmenize ve çarpıntı yaşamanıza da neden olabilir. Bu nedenle bu uyku pozisyonundan kaçınmanız, sağlığınız için iyi bir tercihtir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yap