1. Anasayfa
  2. Turizm

Truva Atı Nerede? Troya Antik Kenti Nerede? [Ulaşım Rehberi]

Truva Atı Nerede? Troya Antik Kenti Nerede? [Ulaşım Rehberi]
0

Truva atı nerede sorusunun cevabı, antik Truva kentinin bulunduğu bölgede, günümüzde Türkiye sınırları içinde yer alan Çanakkale ilinin Tevfikiye köyündeki Troya Müzesi’nde sergilenmektedir. Troya Müzesi, antik kentte bulunan arkeolojik buluntuların sergilendiği bir müzedir ve 1988 yılında ziyarete açılmıştır.

Truva Atı Nedir?

Troya antik kenti, günümüzde Türkiye sınırları içinde yer alan Çanakkale ilinin Tevfikiye köyünde bulunmaktadır. Troya antik kenti, tarihi M.Ö. 3000’lere kadar uzanan bir geçmişe sahiptir ve ünlü Truva Savaşı’nın da yaşandığı yer olarak bilinir.

Truva atı ise, Truva Savaşı sırasında Akhalar tarafından yapılan bir taktik sonucu inşa edilmiştir. Efsaneye göre, Truva surlarını aşamayan Akhalar, bir at heykelini savaş hediyesi olarak bırakarak geri çekilme kararı almışlardır. Ancak bu atın içine gizlenen Akhalar, gece vakti surları aşarak Truva’yı ele geçirmişlerdir.

Truva atı, günümüzde Troya Müzesi’nde sergilenmektedir. Müzede, Truva antik kentinde yapılan kazılarda ele geçirilen arkeolojik buluntuların yanı sıra, Truva Savaşı’na dair pek çok eser ve bilgi de bulunmaktadır. Troya Müzesi, arkeoloji ve tarih meraklıları için oldukça önemli bir ziyaret noktasıdır.

truva ati canakkale

Truva Atı Hikayesi

Truva atı nerede tekrarlarsak, antik Truva kentinde yapılan kazılar sonucu bulunmuştur. Truva antik kenti, günümüzde Türkiye sınırları içinde yer alan Çanakkale ilinin Tevfikiye köyünde bulunmaktadır. Çanakkale Truva atı, antik çağda yaşanan Truva Savaşı’nın ardından inşa edilmiş ve savaş sonrasında Akhalılar tarafından geri çekilirken bırakılmıştır. Truva atı, yaklaşık 12 metre yüksekliğinde bir ahşap heykeldir ve içinde gizlenen askerlerin surların içine girmesini sağlamak için kullanılmıştır. Günümüzde Truva atı Çanakkale ilimizin sınırları içindeki Troya Müzesi’nde sergilenmektedir ve dünya tarihinin en ünlü eserlerinden biri olarak kabul edilir.

canakkale truva ati nerede troya antik kenti ulasim

Çanakkale Truva Atı Yol Tarifi

Truva atı, Troya Antik Kenti müzesinde bulunuyor. Buraya gidebilmek için birden fazla yol seçeneği mümkündür:

  1. Toplu taşıma ile Troya Antik Kenti’ne gitmek için, şehir merkezinden veya Geyikli feribot iskelesinden kalkan ve Çanakkale’nin ilçelerine giden minibüslere binebilirsiniz. İnmek istediğiniz yeri söylediğinizde, yaklaştığınız zaman size haber vereceklerdir. Bu otobüsler, saat başı kalkmaktadır.
  2. Taksiyle gitmeniz mümkündür ancak hem daha pahalıya gelecektir, hem de dönüş için taksi ayarlamanız kolay olmayabilir.
  3. Çanakkale merkezden aracınızla yaklaşık 25 – 30 dakikalık bir yolculuktan sonra Troya Antik Kenti ve Ören Yeri’ne ulaşabilirsiniz. İzmir Yolu’na çıktıktan sonra, 25. kilometrede sağdan ayrılarak 5 km kadar içeri girdiğinizde, karşınıza direkt antik kent çıkacaktır. Sadece yol tabelalarını izleyerek gitmeniz mümkün olsa da, aracınızın navigasyonunda kullanmanız için güzergah şu şekildedir:
içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir