1. Ana Sayfa
  2. Turizm

Truva Atı Nerededir? Truva Antik Kenti Hangi İlimizde?

Truva Atı Nerededir? Truva Antik Kenti Hangi İlimizde?
0

Truva atı, antik Truva kentinin bulunduğu bölgede, günümüzde Türkiye sınırları içinde yer alan Çanakkale ilinin Tevfikiye köyündeki Troya Müzesi’nde sergilenmektedir. Troya Müzesi, antik kentte bulunan arkeolojik buluntuların sergilendiği bir müzedir ve 1988 yılında ziyarete açılmıştır.

Truva Atı Nedir?

Troya antik kenti, günümüzde Türkiye sınırları içinde yer alan Çanakkale ilinin Tevfikiye köyünde bulunmaktadır. Troya antik kenti, tarihi M.Ö. 3000’lere kadar uzanan bir geçmişe sahiptir ve ünlü Truva Savaşı’nın da yaşandığı yer olarak bilinir.

Truva atı ise, Truva Savaşı sırasında Akhalar tarafından yapılan bir taktik sonucu inşa edilmiştir. Efsaneye göre, Truva surlarını aşamayan Akhalar, bir at heykelini savaş hediyesi olarak bırakarak geri çekilme kararı almışlardır. Ancak bu atın içine gizlenen Akhalar, gece vakti surları aşarak Truva’yı ele geçirmişlerdir.

Truva atı, günümüzde Troya Müzesi’nde sergilenmektedir. Müzede, Truva antik kentinde yapılan kazılarda ele geçirilen arkeolojik buluntuların yanı sıra, Truva Savaşı’na dair pek çok eser ve bilgi de bulunmaktadır. Troya Müzesi, arkeoloji ve tarih meraklıları için oldukça önemli bir ziyaret noktasıdır.

truva ati canakkale

Truva Atı Tarihçesi

Truva atı, antik Truva kentinde yapılan kazılar sonucu bulunmuştur. Truva antik kenti, günümüzde Türkiye sınırları içinde yer alan Çanakkale ilinin Tevfikiye köyünde bulunmaktadır. Truva atı, antik çağda yaşanan Truva Savaşı’nın ardından inşa edilmiş ve savaş sonrasında Akhalılar tarafından geri çekilirken bırakılmıştır. Truva atı, yaklaşık 12 metre yüksekliğinde bir ahşap heykeldir ve içinde gizlenen askerlerin surların içine girmesini sağlamak için kullanılmıştır. Truva atı, günümüzde Troya Müzesi’nde sergilenmektedir ve dünya tarihinin en ünlü eserlerinden biri olarak kabul edilir.

içeriğimizi oylayın
Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yap