1. Ana Sayfa
  2. Motorlu Taşıtlar

Trafik İşaret Ve Levhaları Şekilleri Neden Farklıdır?

Trafik İşaret Ve Levhaları Şekilleri Neden Farklıdır?
2

Trafik işaret ve levhalarının farklı şekillere sahip olma nedeni, farklı amaçlarla sürücüyü uyarma işlevine sahip olmalarıdır. Kimi levhalar uyarıcı ve tehlikeli durumları düzenler iken, kimileri hatırlatıcı ve bilgilendirici işlev taşımaktadır. Sürücünün dikkatini çekmek ve önemli levhaları gözden kaçırmasını engellemek için levha renk ve şekilleri birbirinden farklıdır.

Uyarıcı ve tehlikeli durumları gösteren levhalara örnek olarak yaya geçidi levhaları, girilmez uyarıları, buzlanma uyarıları, hız limiti uyarısı gibi levhaları gösterebiliriz. Yön gösterici levhalar ise bilgilendirici işleve sahip levhalara örnek gösterilebilir. Uyarıcı nitelik taşıyan levhalar genellikle yuvarlak şekilli ve kırmızı renkli levhalardır. Bilgilendirici nitelik taşıyan levhalar ise genellikle dikdörtgen şekilli ve mavi renklidir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Great work! This is the type of info that should be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir