1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Teknoloji Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Teknoloji Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
0

Kısaca teknoloji ne demek sorusunun cevabı, bilimsel bilginin gündelik amaçlar ve endüstriyel üretim için uygulanmasıdır. Teknoloji, insanlığın tarih boyunca çeşitli yöntemlerle elde ettiği bilginin, mühendislik ve uygulamalı bilimler yoluyla pratiğe dökülmesidir şeklinde de açıklanabilir.

Teknoloji Gelişimi

Kısaca teknoloji nedir sorusunu cevapladıktan sonra, zaman içindeki gelişimini düşünelim. Örneğin, bugün teknoloji kavramının anlamını merak ettiniz ve onu öğrenmek için Google’a “teknoloji ne demek?” yazarak bu yazıya ulaştınız. Günümüzde sadece saniyeler alan bu işlem için, sadece 20 yıl önce bir ansiklopediye bakmanız gerekiyordu. Bir 20 yıl daha geriye gittiğimizde ise, muhtemelen bir kütüphaneye gitmeniz ve birkaç saatinizi ayırmanız gerekecekti.

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırır. Zaman içinde av hayvanlarına fırlatılan basit ve kaba mızraklardan, günümüzde et kombinalarına ve 10 yıl öncesinin bilgisayarlarını cebimize sığdıracak gelişmelere kadar uzanmıştır. Kısaca, hayatımızı kolaylaştıran her buluşu teknolojiye borçluyuz.

Teknoloji Kelimesinin Kökeni

Teknoloji, Yunanca zanaat ve el sanatları bilimi anlamına gelir. Tekno kelimesinden türemiştir.

Teknoloji ve Ekonomi

Geçmişten günümüze toplumların yaşamında önemli yer kaplayan teknoloji, günümüzde ülkelerin ekonomilerine yön veren bir gelişmişlik kıstası haline geldi. Bugün, teknolojide ilerleyen ülkeler, askeri ve iktisadi olarak diğerlerinden önde gelmekte ve “gelişmiş ülkeler” olarak adlandırılmaktadır. Teknoloji, bir anlamda caydırıcı bir güç unsuru haline gelmiştir.

Birçok farklı ve gelişmiş teknolojiye sahip olmak, büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirmektedir. Teknoloji insanların hayatını kolaylaştırdığı kadar, kitle imha silahları gibi buluşlar, insan ve doğaya zarar verebilir.

Teknoloji Nedir Örneklerle Açıklayınız

Teknolojinin anlamını açıkladıktan sonra, günlük hayattan örneklerle teknolojinin hayatımızda ne kadar fazla yer kapladığına bakalım:

 • Bilgisayarlar,
 • İnsan gücüne ihtiyaç duymadan çalışan makineler,
 • Bilgisayarlardan buzdolaplarına kadar her cihazın nasıl çalışacağını ayarlayan yazılımlar,
 • Robotik,
 • Enerji üretimi,
 • Mimari,
 • Tıp,
 • Eğlence,
 • Uzay teknolojisi.

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin faydaları olduğu kadar bir takım zararları da vardır. Bunlar şu şekildedir:

 1. Fiziksel sağlığı etkileyebilir: Uzun süreli bilgisayar kullanımı, göz yorgunluğu, boyun, omuz ve sırt ağrılarına neden olabilir. Ayrıca, hareketsiz bir yaşam tarzı, obezite, diyabet ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.
 2. Sosyal izolasyon: Teknoloji bağımlığı, insanlar arasındaki yüz yüze iletişimi azaltabilir. Sanal dünya, gerçek dünyadan daha önemli hale gelebilir ve bu, sosyal izolasyona neden olabilir.
 3. Bilgi kirliliği: Teknoloji, yanlış veya yanıltıcı bilgiye erişimi kolaylaştırabilir. Bu, insanların yanlış bilgiye dayalı kararlar vermelerine neden olabilir.
 4. Siber suçlar: Teknolojinin artması, siber suçların artmasına neden olabilir. İnternet bankacılığı, kimlik avı ve diğer siber suçlar, insanların maddi kayıplara uğramasına neden olabilir.

Ancak, teknolojinin birçok faydası da vardır. İnsanların hayatını kolaylaştırır, iş verimliliğini artırır ve dünya genelinde iletişimi kolaylaştırır. Bu nedenle, teknolojinin zararlarını azaltmak için, doğru kullanımı ve sınırlandırılması gereklidir.

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir