1. Anasayfa
  2. Meslekler

Sourcing Agent (Tedarikçi Ajansı) Ne iş Yapar?

Sourcing Agent (Tedarikçi Ajansı) Ne iş Yapar?
2

Sourcing agent ifadesi son dönemlerde hızlı bir şekilde hayatımıza girdi. Böyle bir sektörün varlığından bile haberdar olmayanlar için tedarikçi ajanslarının ne iş yaptığını anlatmak istiyorum. Yazıda affınıza sığınarak anlattığım mesleği “sourcing agent” olarak ifade edeceğim çünkü tam olarak Türkçe karşılığı yok.

Sourcing Agent Ne Demek?

Sourcing agent veya en yakın tabirle tedarikçi ajansı, bir şirketin yurt dışından mal veya hizmet satın almasına yardımcı olan bir kişi veya ajanstır.

Sourcing Agent Ne İş yapar?

Sourcing agent, faaliyet gösterdiği ülkedeki tedarikçileri ve özellikle üreticileri yakın takibe alır. Kendisine başvuran yabancıların taleplerine göre Türkiye’de bu malı üreten veya satanları bulur, fiyat teklifleri toplar, gerekirse yabancı müşteri adına pazarlık yapar, satın alım sonrasında lojistik, nakliyat, kalite kontrolü ve gümrük gibi kritik roller üstlenir. Türkiye’de bu işi yapan bir sourcing agent, tüm ihracat prosedürlerine hakimdir. Sadece sorunsuz bir satın almaya yardım etmez, Türkiye’den ürün veya hatta hizmet alacak olan yabancı şirketlerin Türkiye’deki kültürel farklılıkları aşmasına da yardımcı olur.

Yurtdışından Mal Alırken Bir Sourcing Agent ile Çalışmanın Avantajları

Profesyonel çalışan tüm sourcing agent kuruluşları, doğru tedarikçiyi doğru müşteri ile eşleştirerek yabancı müşterilere gerçek anlamda zaman, para ve risk tasarrufu sağlar. Sourcing agent yetkilisi yerel piyasaya hakimdir ve özellikle üretim piyasalarında deneyimlidir. Kendi faaliyet bölgesindeki güvenilir ve kaliteli tedarikçileri kolayca tespit edebilir ve olası sorunları çözer.

Yurtdışından Mal Alırken Bir Sourcing Agent ile Çalışmanın Dezavantajları

Hiçbir sourcing agent size ücretsiz yardım etmez. Business consulting veya İş Danışmanlığı adı altında faaliyet gösterdiklerinden, danışmanlık sektöründeki esnek ve çoğu zaman istikrarsız fiyatlama, sourcing agent için de geçerlidir. Fiyatları ödeyemeyeceğiniz kadar yüksek olabilir veya ücretsiz başlayıp daha sonra size bulduğu şirketle yaptığınız ticaretten komisyon kazandığını öğrenebilirsiniz. Asla komisyonla çalışan bir sourcing agent ile çalışmayın.

Dil sorunu da sourcing agent ile çalışırken karşınıza çıkabilir. Şöyle ki, örneğin Çin’den mal alacaksınız ve doğru tedarikçiyi bulmak istiyorsunuz. Çin, Endonezya ve neredeyse tüm ülkenin kendi sourcing agent firmaları var. Bu firmalardan biri ile iletişime geçtiğinizde aslında istediğiniz şeyi size sağlayacakları halde, iletişim yüzünden ciddi zaman kaybedebilirsiniz.

Kendi affiliate ve dropshipping sitelerim için Çin’den bir sourcing agent buldum. Komisyonsuz ve uygun fiyatları beni cezbetmişti ama görüştüğüm kişilerin Google translate ile benimle iletişim kurduklarını fark ettim ve bir ayda bir arpa boyu ilerleyemedik. Sonradan bulduğum sourcing agent bana iki gün içinde Ali Express’ten 10 tane güvenilir tedarikçi önerdi ve bir tanesi ile son 4 aydır çalışıyorum.

Sourcing agent ile iletişim sorunlarına yeniden değinmek istiyorum. Bu kısım çok önemli çünkü tam olarak ne istediğinizi onlara çok iyi anlatmalısınız. İstediğiniz tedarikçide aradığınız özellikleri (örneğin ihracat deneyimi, private label üretim vs), kalite standartları, çevreye duyarlı üretim, hayvanların deneylerde kullanılmaması, sözleşme şartları, gizlilik politikaları gibi konularda özel istekleriniz varsa bunları en baştan doğru bir şekilde sourcing agent temsilcisine iletmeniz lazım.

Kimler Sourcing Agent olabilir?

Türkiye’den bu işi yapan bir şirket size ilham verebilirim. Türk sahibi olan Pelotek LLC tam olarak bu işi yapıyor. Firmanın product sourcing (ürün tedariği) hizmet sayfasından hizmetlere girerek videolarına bakabilirsiniz. İlk dikkatinizi çekecek şey, her bir sourcing agent yetkiliisinin bu işi yapmak için ileri düzey yabancı dil iletişim kabiliyetine sahip olması gerektiği. Pelotek firması, Türkiye’deki tedarikçileri bulup yabancılara öneriyor, yabancıların yeminli tercüme ve noter işlemlerini yapıyor ve Turkiye odaklı SEO ve dijital pazarlama hizmetleri sağlıyor. Türkiye’de faaliyet gösteren bir şirket olduğu için müşterisi yabancı.

Çin’den bu işi yapan bir firma olarak ise size şunu yapmanızı öneririm. Google’a sourcing agent China, China sourcing veya China sourcing agent yazın. İngilizcesi iyi olanla devam edin. Hangi ülkeden mal alacaksanız bu tip aramalar yapın. Özellikle dropshipping konusunda başlangıçta harcayacağınız 50-150 dolar ile daha sonra binlerce dolar kar yapabilirsiniz. Dropshipping için arama kutusuna “sourcing agent dropshipping” yazmanız yeterli.

Sourcing Agent Olmak için Gereken Nitelikler

Tahmin ediyorum ki sourcing agent rolü için üniversite diploması gerekmiyor ancak yapılacak işin içeriğine bakarak üniversitelerin sosyal bölümlerinden mezun olanların bu işi daha rahat yapabileceğini söyleyebilirim.

Sourcing agent olmak için iyi bir yabancı dil bilgisi, pazar araştırması yapma yeteneği, pazarlık ve iletişim becerisi, lojistik ve gümrük konularına hakimiyet, problem çözme ve kriz yönetimi yetkinliği gibi özelliklere sahip olmak gerekiyor.

Sourcing Ageny Olarak Nasıl Başarılı Olunur?

Eğer bu işi yapmak istiyorsanız kişisel olarak kendinizi geliştirmeye odaklanın. İleri düzey İngilizce sizi rakiplerinizden bir adım önde tutacaktır. Yukarıda örneğini verdiğim firmalar gibi mevcut Türk sourcing agent firmalarına CV gönderin. Global serbest çalışan sitelerine kayıt olun.

Çalışmaya başladığınızda müşteriyi çok iyi dinleyin, ne istediğini tam olarak anlamanız gerektiğini unutmayın, Türkiye’deki üreticilere saygılı olun ve dersinize iyi çalışın. Kendinizi geliştirmek adına piyasa trendlerini takip edebilirsiniz.

Sonuç

Sourcing Agent ileri düzey yabancı dil bilen herkesin yapabileceği bir iş değildir. Dış ticaret deneyimi sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir. Diploma ve sertifikalardan ziyade kişisel gelişiminize ve iletişim becerilerinizi artırmaya odaklanmalısınız.

Sık Sorulan Sorular

Sourcing Agent Ücretleri Ne kadardır?

Sourcing agent ücretleri, yaptıkları işe, çalıştıkları ülkeye, aldıkları komisyon oranına ve anlaştıkları sözleşme şartlarına göre değişebilir. Genel olarak, sabit ücret, komisyon yüzdesi ve saatlik ücretle çalışırlar. Size yazıda linkini verdiğim firma sabit ücretle çalışıyor. Global serbest çalışan sitelerinde ya bu şekilde hizmet paketleri oluşturuyorlar (Fiverr) ya da saatlik ücret (Upwork) alıyorlar. Ortalama bir sourcing agent birinci yılından itibaren ayda rahatlıkla 3000 dolar ve üstünü kazanabilir.

Hangi sektörlerde sourcing agent kullanılır?

Sourcing agent firmaları genellikle tekstil, mobilya, mücevher, kozmetik, endüstriyel ürünler, kimya ve temizlik ürünleri, gıda, mermer ve madencilik, savunma sanayi gibi çeşitli sektörlerde hizmet veriyor. Çin, Avrupa ve Amerika’dan mal veya hizmet alımı yapacaksanız sektöre göre sourcing agent araması yapmalısınız.

Sourcing Agent Dropshipping İşinde Yardımcı Olur mu?

Eğer ticaret modeli olarak dropshipping yapmayı düşünüyorsanız veya Amazon’da Çin malı satmak istiyorsanız size bu iş modelini benimsemiş ve güvenilir tedarikçi bulmak gerekir. Neredeyse tüm sourcing agent yetkililerinin bu alanlarda deneyimli olduğunu bilmelisiniz. Özetle, evet, sourcing agent dropshipping veya Alibaba, Aliexpress, Etsy, gibi platformlarda kendi ülkesindeki tedarikçileri araştırıp size raporlayabilir veya size “şunlarla çalışabilirsiniz” diyebilir. Yazıda belirttiğim gibi sabit ücretle veya saatlik ücretle çalışan sourcing agent firmalarına odaklanın. Diğerleri her satın alımınızda sizden komisyon isteyebilir. Sırf bu nedenle tedarikçisini değiştiren Türk firmalar tanıyorum.

4.5/5 - (2 votes)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yorumlar (2)

  1. Gereken sermaye ne kadar acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir