1. Anasayfa
  2. Gündelik Hayat

SGK, BAĞ-KUR Hizmet Dökümü Sorgulama ve Nasıl Alınır?

SGK, BAĞ-KUR Hizmet Dökümü Sorgulama ve Nasıl Alınır?
0

SGK ve eski adı ile BAĞ-KUR, yeni adı ile 4B’li çalışanlar, hizmet dökümlerini istedikleri zaman internet ortamında görebilmektedir. 4A ve 4B’li çalışanlar; hizmetlerini, sigortalarını ve prim günlerini detaylı bir şekilde görmek istiyor. Bu hizmet dökümleri e-devlet üzerinden kolayca görülebilir. Peki, SGK hizmet dökümü sorgulama ve nasıl alınır?

SGK, BAĞ-KUR Hizmet Dökümü Nedir?

SGK ve BAĞ-KUR hizmet dökümü, sigortalı çalışanların prim bilgilerini detaylı olarak görebildikleri bir belgedir. Çalışanların emeklilik takibi, güvence ve sigorta ayrıntılarını kapsamlı bir şekilde görebildikleri bir dokümandır. Bu belgeye ulaşmak ise sanıldığının aksine zor bir işlem değildir. Peki, SGK ve BAĞ-KUR hizmet dökümü sorgulaması nasıl yapılır? SGK ve BAĞ-KUR hizmet dökümü nasıl alınır?

SGK ve BAĞ-KUR Hizmet Dökümü Sorgulama

Öncelikle yapmanız gereken ilk şey, e-devlet sistemine giriş yapmaktır. Eğer bir e-devlet şifreniz yok ise, PTT şubelerine başvurarak e-devlet şifrenizi (ilk kez alacaksanız 2 TL, kayıp vb. nedenle ikinci kez alacaksanız 4 TL) satın alabilirsiniz. Daha sonra bu şifre ile sisteme giriş yaparak kendinize ait bir şifre belirleyebilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, ana sayfada yer alan “Sosyal Güvenlik Kurumu” sekmesine tıklayın. Eğer e-devlet ana sayfanızda bu seçeneği göremiyorsanız, arama kutucuğuna gelerek oraya “Sosyal Güvenlik Kurumu” yazabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu yazıp arattıktan sonra, SGK hizmet dökümünüze ulaşmak istiyorsanız 4A hizmet dökümü seçeneğini tıklamalısınız. BAĞ-KUR hizmet dökümünü görmek isteyen kişiler ise 4B hizmet dökümü seçeneğine tıklamalıdır. Bu seçeneklerden barkodlu SGK hizmet dökümü sağlayabilirsiniz.

4A veya 4B hizmet dökümüne tıkladıktan sonra karşınıza hizmet döküm belgeniz gelecektir. Sayfanın en alt bölümüne inerek “Detaylı Hizmet Dökümü” seçeneğini tıkladığınızda, geçmiş tüm dönemlere ait hizmet dökümünüzü görebilirsiniz. Peki, SGK ve BAĞ-KUR Hizmet Dökümü nasıl alınır?

SGK ve BAĞ-KUR Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

SGK ve BAĞ-KUR hizmet dökümünüzün çıktısını almak istiyorsanız yapacağınız işlem çok basit. Az önce girmiş olduğumuz 4A veya 4B hizmet dökümü sayfasının üst bölümde “Yazdır” seçeneğine tıklayarak yazdırabilirsiniz. Eğer yazıcınız mevcutta herhangi bir sorun çıkmadan SGK veya BAĞ-KUR hizmet döküm belgenizi yazdırabilirsiniz. Bu şekilde, SGK barkodlu hizmet dökümü elinizde olacak.

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir