1. Anasayfa
  2. Turizm

Otellerde Evli Olmayan Çiftler Kalabilir Mi?

Otellerde Evli Olmayan Çiftler Kalabilir Mi?
otellerde evli olmayan ciftler kalabilir mi
2

Sevgiliyle otelde kalmak, 3 yıldız ve üzeri seviyedeki otellerde mümkündür. Sevgiliyle otele gitmek, 3 yıldızın altındaki otellerde de, işletmecinin inisiyatifindedir. Ancak, 3 yıldız ve üzeri oteller Turizm Bakanlığı tarafından turistik otel statüsü verildiği için, size kimlik (nüfus cüzdanı) dışında hiçbir şey sorma hakkına sahip değildir. Dolayısı ile, sevgiliyle gidilebilecek oteller, 3 yıldız ve üzeri seviyedeki otellerdir diyebiliriz.

Otelde sevgiliyle kalmak için, sadece kimlikleriniz yeterlidir. Otele giriş sırasında, 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu gereği, kimlikleriniz alınarak bilgileriniz kayda geçirilir ve bunlar her gece polise teslim edilir. Sevgiliyle otelde kalmak güvenlik soruşturması için yeterli bir neden değildir, hiçbir işlem yapılmaz çünkü yasal bir durumdur.

Otelde Sevgiliyle Kalmak Suç Mu?​

Otelde sevgiliyle kalmak, 18 yaşını doldurmuş bireyler için kesinlikle suç değildir. Otel meskun mahal sayıldığı için, giriş yaptıktan sonra hukuken eviniz gibi kabul edilir. Otelde sevgiliyle kalmak yasak mı sorusunun cevabı da, hayır şeklindedir. Başka bir deyişle, evli olmayanların otelde kalması suç değildir.

İlgili içerik: Otel Kayıtları Silinir Mi? Silinirse Ne Zaman Silinir?

Otelde Evli Olmayanlar Aynı Odada Kalabilir Mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, evli olmayan çiftler 18 yaşını doldurmuş oldurdukları takdirde otelde aynı odada kalabilirler. İki reşit bireyin otellerde aynı odada kalması, kanunen sakıncalı değildir.

Evli Olmayanlar Öğretmenevinde Kalabilir Mi?

Öğretmenevinde sevgiliyle kalmak, mevzuat gereğince mümkün değildir. 2021 yılında yaşanan bir olayda, evli olmayan erkek ve kadının aynı odada kalmasına izin verilmemiş, daha sonra yargıya taşınan olayda, Milli Eğitim Bakanlığı “öğretmenevlerinin teknik ve mesleki lise öğrencilerinin de staj yapmasından dolayı konaklama tesisi sayılamayacağı” şeklinde bir savunma yapılmış ve Danıştay bu gerekçeyi haklı bularak davayı reddetmiştir. Dolayısı ile, öğretmenevlerinde evli olmayan çiftler konaklayamaz.

Evli olmayanların otelde kalması ile ilgili yasal bilgiler bu şekilde. Peki evli olmayanlar aynı evde kalabilir mi?

Evli Olmayanların Aynı Evde Kalması

Evli olmayanların aynı evde kalması için hiçbir yasal engel yoktur. 18 yaşını geçmiş bireyler, yasalarımıza göre hayatlarını istediği yaşayabilir ve bu durum yasalarla güvence altına alınmıştır. Ancak ülkemizde ev kiralarken bazı ev sahipleri bekar çiftlere veya yalnız erkeklere daire kiralamamak istememekte, bu bir sorun olmaktadır. Böyle durumlarda, yasalar bu ev sahibini şikayet etmenize olanak tanımaktadır. Bu yapılan, ayrımcılık suçunu teşkil etmektedir.

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir