1. Anasayfa
  2. Turizm

Multnomah Şelalesi Nerededir? Hikayesi Nedir?

Multnomah Şelalesi Nerededir? Hikayesi Nedir?
0

Multnomah şelalesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon eyaletindeki Larch dağında bulunan Columbia nehri üzerindedir. 189 metre yükseklikten iki aşamalı şekilde dökülür. İki aşamada dökülen şelalenin masalsı bir görüntüsü vardır. Multnomah şelalesini daha da büyüleyici kılan, şelalenin üzerinde bulunan Benson Köprüsü’dür.

Yılın her mevsiminde oldukça fazla turist alan bu masalsı şelale her mevsimde sihirli bir görüntü sergiler. Multnomah Şelalesi yaz, kış yılın her mevsiminde canlı kalmaktadır.

Multnomah Şelalesi Nerededir?​

multnomah selalesi nerededir

Multnomah Şelalesi nerede sorusunu cevaplamadan önce, şelalenin orijinal adının Multnomah Falls olduğunu belirtelim. Multnomah şelalesi Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon eyaletinde bulunmaktadır. Pasifik kıyısında bulunan Oregon’nun kuzeyinde Washington güneyinde Kaliforniya şehri yer almaktadır.

Oregon eyaletinde bulunan Larch Dağı eyaletin en büyük dağıdır. Benzersiz birçok hayvana ev sahipliği yapan dağda bulunan Columbia nehri vadinin en uzun nehredir. En yüksek dağda ve en uzun nehri üzerinde bulunan Multnomah şelalesinin eşsiz olması kaçınılmazdır. Multnomah şelalesinde uzun bir yürüyüş yolu bulunmaktadır.

Mark O. Hatfield Hatıra patikası olarak bilinen 90 kmlik yürüyüş yolu Multnomah şelalesinden başlar ve Columbia River Gorge’un Oregon yakasından Starvation Creek parkına kadar devam eder.

Uzun bir yürüyüşün ardından ulaşılan Multnomah şelalesi yürüyüş sonrası masal tadında bir görsel şölen sunar. Yürüyüş, yola birçok dinlenme alanıyla duraklayıp mola vermek isteyen ziyaretçilere şelaleyi seyir imkanı tanır. Hafta sonu çok kalabalık olan şelaleye her kesimden insan akın etmektedir. Multnomah Şelalesinin üzerinde bulunan Benson Köprüsü bu eşsiz manzarayı daha da büyüleyici kılmaktadır.

Simon Benson’nın inşasını finansa ettiği Benson Köprüsü 1914 yılında yaptırılmıştır. Simon Benson 1912de şu an benson otel olarak bilinen oregon otelin inşasında 1.6 kmlik bir arazi satın almıştır. Columbia River Gorge kanyonu boyunca uzanan arazi Multnomah ve Wahkeena Şelaleleri’ni kapsamaktadır.

4 metre uzunluğundaki Benson Köprüsü Multnomah Şelalesinin ikinci basamağını kuş bakışı görüşü sağlayarak şelale ziyaretini daha da etkileyici ve eğlenceli hale getiriyor. Multnomah şelalesi oluşumu kar ve yağmur suları yer altı kaynaklarına dayanmaktadır. Multnomah şelalesinin kaynağını kışın yağan kar, baharda yağan yağmur ve yer altı suları oluşturmaktadır.

Multnomah Şelalesi Özellikleri​

Multnomah Şelalesi, Columbia River Gorge Kanyon Milli Parkı civarında olan Oregon tarafında yer almaktadır.
Dünyanın her yerinden ziyaretçi alan Multnomah şelalesi özellikleri şunlardır;

  • Oregon eyaletinin en büyük dağı olan Larch dağındaki şelale bölgede bulunan en uzun akarsu olan Columbia nehri üzerindedir.
  • 90 kmlik Mark O. Hatfield Hatıra patikası olarak bilinen yürüyüş yolu şelaleden başlar ve Starvation Creek parkına kadar devam eder. Mark O. Hatfield Hatıra patikasındaki mola yerleriyle Multnomah şelalesinin büyüleyici güzelliğini izlemek ve dinlenmek mümkündür.
  • Multnomah şelalesi iki aşamada nehir yatağına dökülür. İlk basamağı 165 metre, ikinci basamak ise 21 metre uzunluğundadır. Şelalenin döküldüğü yerde ise 3 metrelik bir su yolu bulunur.
  • Şelalenin üzerinde bulunan Benson Köprüsü şelalenin ikinci basamağını kuş bakışı olarak seyir imkanı tanımaktadır. 14 metre uzunluğundaki Benson köprüsü Simon Benson tarafından 1914 yılında yaptırılmıştır. Multnomah Şelalesi’nin tam ortasında bulunan Benson Köprüsü şelaleyi daha etkileyici bir görünüm kazandırır.

Multnomah Şelalesinin Hikayesi​

multnomah selalesi hikayesi

Multnomah Şelalesi oluşumu bilimsel olarak yer altı suları ve yağmur sularına dayansa da halk arasında dolanan bazı efsaneler, hatta romantik masallar vardır. Multnomah Şelalesi hikayesi birçok farklı şeklide anlatılmaktadır. Bunlardan biri bölgede yaşayan iki kardeş arasındaki anlaşmazlıktır.

Arazi paylaşımında büyük kavgalar eden iki kardeşin babası bu duruma çok üzülür ve bu duruma bir son vermek ister. İki kardeşin ikisine de birer ok veren baba bu okların düştüğü yerleri kendi arazileri olarak kabul etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirir.

Büyük kardeşin attığı ok Multnomah nehrinin ilk basamağının kaynak noktasına düşer ve buradan bir su akmaya başlar. Küçük kardeşin attığı ok ise şelalenin ikinci basamağının başlangıç noktasına düşer ve ilk basamaktaki su ilerleyerek ikinci basamaktan da akmaya başlar. Bunu göre kardeşler nehrin bile ayrılmadığını görerek arazi kavgasına son verir.

Anlatılan ikinci efsaneye göre ise şelale, halkına kendini kurban eden aşıklar üzerine kurgulanmıştır. Efsaneye göre şefin kızı ve düşman kabiledeki şefinin oğlu birbirlerine aşık olur. Halk ve şefler bu evliliği onaylamaz. Buna rağmen evlenen iki genç halklarına büyük bir hastalık getirirler. Tanrıların bu evliliğe kızarak büyük bir salgın hastalık gönderdiğini düşünen şefler Büyük Ruh’a bu hastalığın nasıl geçeceğini sorarlar.

Büyük Ruh kendisine bir fedakarlık yapılmadıkça bu salgının bitmeyeceğini söyler. Bu duruma çok üzülen iki genç kendini vadideki kayalıktan atarak kendilerini Büyük Ruh’a kurban ederler. Bu noktadan su akmaya başlar ve bu su da Multnomah Şelalesi olarak adlandırılır.

Kabile şefleri Büyük Ruh’dan bu fedakarlığın işe yaradığına ve çocuklarının ruhlarının iyi olduğuna dair bir kanıt isterler. Bunun üzerine Multnomah Şelalesinin ikinci basamağından da su akmaya başlar. Çocuklarının ruhlarının iyi olmasına ve haklarının sağlıklarına kavuşmasına sevinen iki şef artık düşmanlığa son verirler.

Gezginler, buranın çıplak gözle görülebilecek en güzel yer olduğunu söylemektedirler. Romantik masallar içinden çıkmış gibi bir şelale, herkesin hayatında bir kez olsun görmesi gereken yerler arasındadır.

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir