1. Anasayfa
  2. Moda ve Bakım

Mıknatıslı Kirpik Zararlı Mı? Kullananlar Ne Diyor?

Mıknatıslı Kirpik Zararlı Mı? Kullananlar Ne Diyor?
1

Mıknatıslı kirpik, ya da halk arasında bilinen adıyla takma kirpik, gözün kurumasına ve daha fazla toza maruz kalmasına neden olduğundan, gözlerimiz için zararlı olabilir. Gelin, bunun nedenlerini inceleyelim:

Mıknatıslı Takma Kirpik Nedir?

Bu takma kirpik modelleri, iki parçadan oluşur. Göze tutturmak için alttan ve üstten iki ayrı takma kirpik parçası ve bunları birbirine bağlayan küçük bir mıknatıs parçasından oluşur. Son yıllarda, gözden düşmediği ve daha rahat takıp çıkarıldığı için tercih ediliyorlar. Kozmetik ve güzellik piyasasında, manyetik kirpik olarak da bilinmektedirler.

Normal takma kirpikleri çıkarıp takarken yaşanan ve diğer kirpiklerinizin de yolunmasına, hatta kopmasına neden olan yapışkanlık sorunu, bu ürünlerde bulunmuyor. Ancak, gerçekçi bir görünüm için mutlaka alt ve üst mıknatısı denk getirmelisiniz. Böylece, tek parça bir kirpik görüntüsüne kavuşmuş olursunuz.

Mıknatıslı kirpik Gratis mağazalarında bulunabiliyor. Piyasada çok çeşitli manyetik kirpik satılsa da, güvenilir mağazalardan almanız sağlığınız için daha iyi olacaktır.

Mıknatıslı Kirpik Nasıl Takılır?

miknatisli kirpik nasil takilir

Manyetik kirpik kullanımı için, öncelikle göz kapaklarınıza dikkatli bir şekilde yerleştirmeniz gerekiyor. Aşağıdaki işlemleri izleyerek, manyetik kirpiğinizi gözünüze güvenli bir şekilde takabilirsiniz:

  1. Manyetik kirpik setleri 4 parçadan oluşur. Her göz için 2 parçadır.
  2. Parçalardan tek göz için olanları elimize alıp, bir tanesini kirpiğin hemen altına, bir tanesini de hemen üstüne gelecek şekilde yerleştiriniz.
  3. Bu işlem sırasında, mıknatısların birbirinin üstüne gelmesine, yani kenarlardan taşmamasına özen göstermelisiniz.

Mıknatıslı Kirpik Zararları

Kirpiklerimiz, göz genişliğinin üçte biri kadar uzayacak şekildedir. Bu uzunluktaki kirpikler, göze hava akışını engelleyerek rahatsız olmamızın önüne geçer, hem de bir filtre işlevi görerek gözümüzü toz, toprak gibi zararlı parçacıklardan korur.

Takma kirpik kullanmak, gözümüzün kurumasına neden olur ve kendisi toz toplayıcı gibi çalışarak bunların gözümüze kaçmasına neden olur. Bu konuda yapılan son araştırmalar, manyetik kirpiklerin de normal takma kirpikler kadar zararlı olduğunu ortaya koymakta.

Mıknatıslı Kirpik Kullananlar Ne Diyor?

Mıknatıslı kirpik kullananlar, çok memnun olsalar da, bazı dezavantajları olduğunu belirtiyor. Bunlar şu şekildedir:

  • Yapıştırıcı ile sabitlenmediğinden, düşme ve mıknatısların kayması sorun yaratabiliyor.
  • Mıknatıslı olmasından dolayı, ağırlık yapabiliyor ve göz kapaklarının düşmesine neden olabiliyor. Bu durumda, estetik operasyon gerekebiliyor.
  • Mıknatısları küçük olduğu halde oldukça güçlü olduğundan, bazen çıkarırken göz kapağına ve kirpiklere zarar verebiliyor.
  • Yapıştırıcı ile sabitlenmediği için, mıknatıslar hareket ettikçe kayabiliyor ve bu da farkında olmadan görüntünün bozulmasına neden oluyor.

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir