1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi

Arabayla Köpekler ve Kediler İçin Evcil Hayvan Seyahat İpuçları

Arabayla Köpekler ve Kediler İçin Evcil Hayvan Seyahat İpuçları
0

İster tatile gidiyor olun ister tatil için eve gidiyor olun, tüylü aile üyelerinizi gezintiye çıkarmak her zaman ek bir zevktir. Köpekler ve kedilerle seyahat etmek bazen zor olabilir.

Hazırlıklı olmak önemlidir, böylece siz ve arkadaşınız birlikte yolculuk ve varış noktasının tadını çıkarabilirsiniz. Köpeklerin ve kedilerin her birinin evcil hayvan ebeveynlerinin seyahat ederken ilgilenmesi için özel ihtiyaçları vardır, ancak tüm evcil hayvanlar için birkaç önemli husus önemlidir:

Evcil hayvanınızı asla bir araçta yalnız bırakmayın. Aldatıcı derecede serin veya bulutlu günlerde bile, bir arabanın içi birkaç dakika içinde tehlikeli derecede ısınabilir. Güneş ışığı camdan içeri girerken, içeriyi ısıtır ve bu ısı, sera etkisi olarak bilinen bir fenomende hapsolur. Pencereler hafifçe açıkken bile, güneşli bir araçta ısı hızla birikebilir ve bu da evcil hayvanlar ve insanlar için hastalığa, yaralanmaya ve hatta ölüme neden olabilecek sıcaklıklara yol açabilir.

Pencereleri aşağı yuvarlamak serin kalmasına yardımcı olabilir, ancak bu, evcil hayvanınızı araba hırsızları veya açık bir pencereden kaçma gibi diğer potansiyel tehlikelere maruz bırakır. Küçük bir çocukta olduğu gibi, kısa süreliğine bile olsa bir evcil hayvanı asla arabada yalnız bırakmamak en iyisidir.

Yolculuğun evcil hayvanınız için doğru olup olmadığını düşünün. Bir kedi veya köpekle nasıl seyahat edeceğinizi sormadan önce, seyahatinize evcil hayvanınızı alıp almayacağınızı düşünün. Evcil hayvanlarımızı her yere yanımızda götürmeyi çok istesek de, her evcil hayvan için neyin en iyi olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bazı geziler ve hedefler evcil hayvanlar için stresli veya tehlikeli olabilir.

Keşfedeceğimiz gibi, köpekler ve kedilerle seyahat ederken arkadaşlarımızı güvende ve rahat tutmak için birçok çözüm var, ancak bazı durumlarda evcil hayvanların onları evde güvenilir bir evcil hayvan bakıcısıyla bırakması en iyisidir. Seyahatinizi daima önceden planlayın. Evcil hayvanınızı getirmeyi düşünüyorsanız, ulaşımınızın ve gideceğiniz yerin evcil hayvan dostu olup olmadığını kontrol edin. Evcil hayvanınız için bir seyahatin güvenli mi yoksa keyifli mi olacağından emin değilseniz, veterinerinize danışın.

Gitmeden önce, gideceğiniz yerde yerel bir veteriner bulun. Kimse bunu düşünmekten hoşlanmasa da, birlikte seyahat ederken evcil hayvanınızın tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyma olasılığı her zaman vardır. Acil bir durumda hazır olduğunuzdan emin olmak için ziyaret edeceğiniz bölgedeki veterinerlik hizmetlerini arayın. Umarım ihtiyacınız olmaz, ancak ihtiyaç duymanız durumunda yerel bir veteriner kliniğinin telefon numarasını ve adresini her zaman yanınızda bulundurun.

American Veterinary Medical Association ayrıca, gittiğiniz her yerde yerel yönetmeliklere uyduğunuzdan emin olmak için aşı kayıtlarıyla birlikte bir Veteriner Muayene Sertifikası getirmenizi tavsiye eder. Seyahatinizden çok önce aile veterinerinize bu belgeleri sorun.

Köpeğinizle Seyahat Etmek

kopeginiz ile seyahat etmek

Köpeklerle seyahat etmek çok eğlenceli olabilir. Birçok köpek kesinlikle arabada iyi bir yolculuk yapmayı sever. Tanıdık bir ifade “Gezmek ister misin?” bir köpeğin kulaklarına müzik gibi gelebilir. Otoyolda bir arabanın penceresinden dışarı bakan, kulaklarını, dilini ve genellikle salyasını esintiyle sevinçle sallayan bir köpeğin görüntüsüne hepimiz aşinayız. Ancak her köpek benzersizdir ve uzun bir eyaletler arası yolculuk, köpek parkına hızlı bir yolculuktan oldukça farklıdır.

Uzun veya kısa her yolculuktan önce, kendi yavrularınızın deneyimini göz önünde bulundurduğunuzdan ve herkes için güvenli, rahat ve eğlenceli bir deneyim sağlamak için ihtiyaçlarını tahmin ettiğinizden emin olun.

İşte bir köpekle nasıl seyahat edileceğine dair bazı ipuçları.

Güvenlik ipuçları

Köpeğinizin içeri girip çıkmasına yardım edin. Aracın içine bakmadan önce, köpeğinizin nasıl girip çıktığını düşünün. Köpeğiniz hiç arabaya atlamak için mücadele ediyor mu? Aşağı atlamaktan çekiniyor mu? Eğilmek ve ona destek vermek zorunda kaldığınızda sırtınızı hiç zorladığınız oldu mu? Birçok evcil hayvan ebeveyni için cevap, yukarıdakilerin tümüne evettir. Köpek rampaları ve basamakları, arkadaşınızı araca yüklemek ve boşaltmak için çaba sarf etmenin harika bir yoludur, aynı zamanda onun ve sizin eklemlerinizi kurtarır!

Köpeğinizi arka koltuğa koyun. Yavru köpeğinizi arabada güvende tutmak söz konusu olduğunda, yavrularınız için tavsiyeler genellikle küçük çocuklar için olanlarla aynıdır. Boyutları ve duruşları nedeniyle köpekleri ön koltuktan uzak tutmak en iyisidir. Hava yastıkları, bir kazada yetişkin insanları güvende tutmak için tasarlanmıştır, ancak açılma biçimleri, özel bir koltukta veya taşıyıcıda olsa bile bir köpeğe gerçekten zarar verebilir.

Ek olarak, köpeğinizi sürücünün dikkatini dağıtmayacağı ve kazaya neden olmayacağı bir yerde tutmanız herkesin güvenliği için önemlidir. Köpeğiniz sürünerek önünüzde kucağınıza oturmayı seven huzursuz bir yolcuysa, tehlikeli bölgeye dolaşmasını önlemek için güvenilir bir köpek bariyeri veya çelik halat kullanmayı düşünün.

Güvenli koltuktan bahsetmişken, köpeğinizi asla açık bir kamyon kasasına koymayın. Emniyete alınmamış köpekler, kamyon hareket halindeyken atlama veya düşme riski altındadır ve halatlar veya tasmalar ile sabitlenmiş köpekler, sürücü fark etmeden önce tehlikeli bir şekilde dolanabilir.

Yavru köpeğini bağla. Emniyet kemerleri insan yolcular için tasarlanmış olsa da, emniyet kemerlerinin faydasını köpek yardımcı pilotlarımıza uyarlayan çeşitli ürünler mevcuttur. En basiti, köpeğinizin koşumunu tokalı kucak kemerine bağlamanıza izin veren ayarlanabilir bir emniyet kemeri bağıdır.

Ek güvenlik için, hedefinize ulaştığınızda arabadaki bir emniyet kemeri bağlantısına veya bir tasmaya takılmak üzere tasarlanmış, çarpışma testi yapılmış bir emniyet kemeri düşünün.

Şımartılan yavru 30 poundun altındaysa, kendi köpek koltuğu için uygun olabilir. Bir çocuk araba koltuğu gibi, bunlar bir kaza durumunda arkadaşınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için aracınızın emniyet kemerlerini bağlar.

Köpeğinizi iletişim bilgileriyle donatın. Hiç kimse bilmediğimiz bir yerde evcil hayvanlarımızın kaybolma olasılığını düşünmekten hoşlanmaz. Ne yazık ki, köpekler bazen dinlenme duraklarında veya seyahat noktalarında gevşer ve kaçar.

Bu korkutucu durumdan kaçınmak için, her şeyden önce, yeni bir yeri ilk ziyaret ettiğinizde veya yol boyunca durduğunuzda, yavrularınızın her zaman tasmalı olduğundan emin olun. Köpeğinizin bir şekilde sizden uzaklaşması durumunda, onunla kimlik bilgilerinin olması çok önemlidir. Bunu yapmanın geleneksel yolu bir yaka ve etiketlerdir. Kimlik etiketlerinin, ev iletişim bilgilerinizin yanı sıra, seyahat hedefinizdeyken sizinle iletişim kuracak numara ve adresi içerdiğinden emin olun.

Etiketlere ek olarak, köpeğinize mikroçip takmak harika bir fikirdir. Bir veteriner hekim tarafından derinin hemen altına yerleştirilen bu küçük, zararsız çip, bir veteriner veya hayvan barınağı çalışanı tarafından taranarak ulusal bir veri tabanında köpeğinizin bilgilerini (genellikle iletişim bilgileriniz de dahil olmak üzere) hızla bulmak için kullanılabilir.

Konfor İpuçları

kopek seyahat ipuclari

Koltuk kılıflarını, yükseltici koltukları ve daha fazlasını düşünün. Emniyet kemerleri gibi çoğu araç koltuğu da insan yolcular düşünülerek tasarlanmıştır. Arabanızı, kamyonunuzu, minivanınızı veya SUV’unuzu daha köpek dostu yapmanın en kolay yollarından biri, çoğu araçtaki çoğu koltuğa uyacak şekilde genellikle kova, bank ve hamak stillerinde bulunan kullanışlı su geçirmez koltuk kılıflarıdır.

Köpekler ve kedilerle seyahat ederken, koltuk kılıfları, köpek tüylerini, çamurlu pati izlerini ve diğer yavru pisliklerini koltuklarınızdan uzak tutmak için harikadır. Küçük köpekler bile, bir güvenlik ipi içeren ve bir araba koltuğu başlığına kolayca takılan rahat bir yükseltici koltuğa sahip kendi pencere koltuğuna sahip olabilir. Bunlar küçük köpeklerin arabada dolaşmasını engeller ve çoğu zaman arabanın penceresinden dünyayı seyretmelerine izin vererek rahatlamalarına yardımcı olur.

Bazı köpekler pencereden dışarı bakmaktan heyecan duyarken, diğerleri siz hedefinize ulaşana kadar ertelemekten memnundur. Bu yavrular için rahat bir araba köpek yatağı, koltuk kılıfı ve köpek yatağının mükemmel karışımıdır.

Düzenli durak yapın. Köpeğinizin bacaklarını esnetmesi ve lazımlığı yapması için kısa, tasmalı yürüyüşler için düzenli olarak durduğunuzdan emin olun. Uzun yolculuklar için, rotanız boyunca tasmasız köpek parklarına bakmayı düşünün. Bazı dinlenme durakları ve seyahat merkezleri, özellikle köpekler için çitle çevrili alanlar sunar.

Hareket halindeki bir araçta açık su kabı bulundurmak genellikle zor olduğundan, köpeğinize su vermek için en iyi zaman durduğun zamandır. Kullanışlı bir evcil hayvan seyahat çantası yoldayken arkadaşınızın mamasını, suyunu, ikramlarını ve kakalarını takip etmenize yardımcı olabilir.

Gideceğiniz yeri eviniz gibi hissettirin. Köpeğiniz için tanıdık hissettirebilirseniz, seyahat hedefinizde en rahatı olacaktır. Bunu yapmanın etkili bir yolu, en sevdiği battaniyeleri, köpek yataklarını ve oyuncaklarını yanına getirmektir. Görüntülere, seslere ve kokulara alışabilmesi için, geçici evini evden uzakta keşfetmesi için ona zaman verin.

Mobilyalara izin veriliyorsa, kalkıp inmesine yardımcı olacak hafif bir dizi taşınabilir evcil hayvan adımı düşünün. Yemeği ve suyu için kolay erişilebilir bir yer seçin.

Yemekten bahsetmişken, arkadaşınızın kendini evinde hissetmesine yardımcı olmanın bir başka yolu da normal yeme rutinini sürdürmektir. Seyahatinizin güzergâhı bunu zorlaştırıyorsa, otomatik bir evcil hayvan besleyici, otel odanıza veya Airbnb’ye dönmekte geç kalsanız bile, arkadaşınızın yemeklerini her seferinde zamanında almasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Arkadaşınız yeni çevresi hakkında endişeli görünüyorsa, ortama alışırken dikkatini eğlenceye odaklamak için etkileşimli bir köpek oyuncağı düşünün. Köpekler ve kedilerle seyahat etmeyi kolaylaştıran şeyler arasında, köpeğinizin seveceği bir oyuncak da gelmektedir.

Köpek Seyahat Kontrol Listesi

kopek seyahat listesi

Köpeğinizle seyahat etmeyi herkes için güvenli ve rahat hale getirmek için ortak öğeleri özetleyen kullanışlı bir liste:

 • İletişim bilgilerini içeren yaka ve kimlik etiketleri
 • Tasma ve koşum takımı
 • Dışkı torbaları
 • Köpek maması
 • Yemek ve su kapları
 • Köpek rampası veya basamakları
 • Köpek bariyeri veya zipline
 • Su geçirmez koltuk kılıfları
 • Emniyet kemeri ipi, emniyet kemeri veya emniyet koltuğu
 • Yükseltici koltuk veya araba köpek yatağı
 • Evcil hayvan seyahat çantası
 • Otomatik evcil hayvan besleyicisi
 • Evden yataklar, battaniyeler ve oyuncaklar

Kedinizle Seyahat Etmek

kedi seyahat etmek

Kediler genellikle köpeklerin olduğundan daha az araba sürmek konusunda daha az heveslidir ve birçok kedi evde bir evcil hayvan bakıcısıyla kalmaktan daha rahattır. Kediniz ev tipiyse, akıllı bir evcil hayvan besleyici ve kendi kendini temizleyen bir çöp kutusu ile onu evde kalma başarısı için ayarlayabilirsiniz.

Ancak bazı kedilerin evde kalmayı tercih etmesi, kedilerin seyahat edemeyecekleri anlamına gelmez! Kedi dostunuzla seyahat etmeyi kolaylaştırmak için yapabileceğiniz çok şey var. İşte bir kediyle arabada nasıl seyahat edileceğine dair bazı ipuçları.

Güvenlik ipuçları

Bir evcil hayvan taşıyıcı kullanın. Kediler genellikle hareket halindeki bir araçtayken küçük, korunaklı bir alanda kendilerini daha güvende hissederler. Ek olarak, araba sürerken kedinizin ön koltuğa geçmesi veya bir dinlenme durağında açık bir kapı veya pencereden kaçması riskini almak istemezsiniz. Kedinizi evde belirlenmiş bir taşıyıcıya veya sandığa yerleştirmek ve siz güvenli, kapalı bir yere ulaşana kadar orada kalmasına izin vermek en iyisidir. Evcil hayvanlar yeni yerlerde öngörülemez davranışlar sergileyebilir ve kedinizin kayıp yeni bir yere kaçması riskini almak istemezsiniz.

Köpekler ve kedilerle seyahat ipuçları arasında, kediniz için sert yüzeyli bir taşıyıcı almak, kedinizin ve kendinizin güvenliği için idealdir. Çünkü sert taraflı taşıyıcılar genellikle en güvenli olanlardır. Birlikte seyahat etmeden önce alışması için bolca zamanı olacak şekilde, kedinizi taşıyıcısıyla yavaş yavaş tanıştırmak en iyisidir. Kediniz evde taşıyıcıya girmekte rahat ederse, seyahat ederken taşıyıcıyı kullanmak onun (ve sizin) için çok daha kolay ve daha az streslidir.

Birden fazla kediniz varsa, her biri kendi taşıyıcısını almalıdır. Küçük alanları paylaşmak zorunda kalırlarsa kediler sinirlenebilir ve kedilerle arabalarda seyahat etmek, kedi kavgaları çıkma riski olmadan çok daha güvenlidir!

Kedinizi sık sık kontrol edin. Bazı kediler taşıyıcılarında kıvrılır ve yolculuk bitene kadar dikizleme yapmazlar, oysa diğer kediler siz yoldayken konuşkan olabilir. Taşıyıcı, kedinizin hareket halindeki bir araçta bulunabileceği en güvenli yer olsa da, araba sürerken her zaman ne yaptığını göremezsiniz. Taşıyıcısında rahat ve memnun olduğunu görmek için düzenli olarak durduğunuzdan emin olun.

Uzun yolculukları ayırın. Her molada yürüyüş için tasma takabilen köpeklerin aksine, kediler genellikle siz hedefinize ulaşana kadar taşıyıcılarında kalmalıdır. Uzun saatler boyunca yolda olmayı planlıyorsanız, rotanız boyunca bir gece kalarak kedinize bir mola vermeyi düşünün.

Örneğin, tam 16 saat araba kullanmak yerine, 8 saat araba kullandıktan sonra bir gece otelde kalmak, kedinize taşıyıcısının dışında hareket etme, yeme, içme ve lazımlık yapma konusunda çok değerli bir şans verecektir.

Kedinize molada bacaklarını uzatma şansı vermek istiyorsanız, onu güvenli bir şekilde yanınızda tutmak için özellikle kediler için yapılmış bir koşum ve tasma düşünün.

Kedinizi iletişim bilgileriyle donatın. Köpeklerde olduğu gibi, kedinizin de kimliğini ya tasmasına takılan kimlik etiketlerinde ya da bir mikroçipte yanında taşıdığından emin olmalısınız. Hem varış noktanız hem de eviniz için iletişim bilgilerini ekleyin.

Kediniz bir şekilde kaybolursa, onu bulan herkesin sizinle hızlı ve kolay bir şekilde iletişime geçmesine yardımcı olur, böylece en kısa sürede tekrar bir araya gelebilirsiniz.

Konfor İpuçları

kedi seyahat ipuclari

Kedinize hareket etmesi için yer verin (ancak çok fazla değil.) Kedinizi bir evcil hayvan taşıyıcısına veya sandığa yerleştirirken, ayağa kalkıp dönebileceği kadar yeterli alana sahip olduğundan emin olun – ancak bundan daha fazlası değil. Buradaki fikir, araç hareket halindeyken etrafta dolaşmadan veya itilip kakılmadan, ona rahat etmesi için yeterli alan sağlamaktır. Rahat bir battaniye veya evcil hayvan yatağı, onun daha rahat ve rahat hissetmesine yardımcı olabilir, ancak oraya ihtiyacından daha fazla eşya koymadığınızdan emin olun. Kedinizin boyutuna uygun bir taşıyıcı seçin ve zemini yumuşak yataklarla kaplayın, ancak oyuncakları veya battaniyeleri onu dışarıda bırakacak şekilde üst üste koymayın.

Seyahat çöp kutusu kullanın. Bir kediyle seyahat etmenin en zorlu kısımlarından biri çöp kutusunu yönetmektir. Çoğu çöp kutusu, bir molaya veya bir seyahat noktasını ziyaret ederken kullanım için pek pratik değildir.

Tek kullanımlık bir çöp kutusunun işe yaradığı yer burasıdır! Sağlam, sızdırmaz kartondan yapılmış bu taşınabilir seyahat tuvaleti, kedinize her zaman, her yerde gidebileceği taşınabilir bir yer sağlar. Tek kullanımlık kepçeler ve koku emen kristal kum ile tamamlanan tek kullanımlık çöp kutusu, saklama için katlanır, böylece lazımlık molası gelene kadar paketleyebilirsiniz.

Köpekler ve kedilerle seyahat konusunda önemli noktalardan biri de, varış noktanızda, erişimi kolay, sessiz bir yer seçmektir. Çöp kutusunu bulduğundan ve kullandığından emin olmak için kedinizi izleyin. Kutunun dışında kaza geçirdiğini fark ederseniz, kutuyu gittiği yere yakın bir yere taşımayı deneyin – o yeri tercih edebilir. Bir taşıyıcı gibi, bir sonraki seyahatinizden çok önce kedinizi ona alıştırırsanız, tek kullanımlık bir çöp kutusu en faydalı olacaktır.

Gideceğiniz yeri eviniz gibi hissettirin. Yataklar, battaniyeler ve oyuncaklar gibi tanıdık eşyalarla kedinizin gideceğiniz yerde daha rahat hissetmesine yardımcı olun. Onu taşıyıcıdan çıkarmadan önce, kediniz için açık pencereler, zehirli ev bitkileri veya saklanmaya çalışabileceği dar alanlar gibi potansiyel riskler olmadığından emin olmak için yeri kontrol ettiğinizden emin olun.

Taşıyıcısını sessiz bir köşeye koyun ve siz kapıyı açmadan önce alışması için ona zaman tanıyın. Kaldığınız süre boyunca taşıyıcısını rahat, tenha bir yerde açık bırakmak iyi bir fikirdir. Böylece kediniz canı istediğinde gidebileceği güvenli ve tanıdık bir yere sahip olur.

Kediniz vardığınızda huzursuzsa, bu bastırılmış enerjinin bir kısmını atmasına yardımcı olacak etkileşimli bir lazer kedi oyuncağı düşünün.

Bazı kediler yeni bir yere ilk geldiklerinde yemek yemeye veya içmeye isteksizdirler. Sık sık yemek sunun ve yemek yemekte tereddüt ediyorsa, kendisini rahat hissettiğinde yiyebilmesi için taşıyıcısına biraz yiyecek koyun. İçmeye isteksiz görünüyorsa, bir evcil hayvan çeşmesini deneyin. Birçok kedi hareketli su içmeyi tercih eder, bu nedenle bir evcil hayvan çeşmesi, yeni çevre tarafından dikkati dağıldığında onu su içmeye teşvik edebilir.

Kedi Seyahat Kontrol Listesi

 • Bir kediyle seyahat etmeyi güvenli ve konforlu hale getirecek öğelerin bir listesi:
 • İletişim bilgilerini içeren yaka ve kimlik etiketleri
 • Kedi maması
 • Yemek ve su kapları
 • Kedi koşum ve tasma
 • Evcil hayvan seyahat çantası
 • Tek kullanımlık çöp kutusu
 • Kedi kumu
 • Evcil hayvan çeşmesi
 • Evden yataklar, battaniyeler ve oyuncaklar

Bir evcil hayvanla seyahat etmek göz korkutucu bir deneyim gibi görünebilir, ancak dikkatli bir planlama ve hazırlıkla, siz ve tüylü aile üyeleriniz yolculuğun her adımından birlikte keyif alabilirsiniz. Köpekler ve kedilerle seyahat ipuçlarımız bu şekildeydi. Siz de bu konudaki deneyimlerinizi bizimle paylaşın, haydi! 🙂

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir