1. Anasayfa
  2. Gündelik Hayat

Kenafir Gözlü Ne Demek? Hangi Renk?

Kenafir Gözlü Ne Demek? Hangi Renk?
0

Kenafir gözlü, kin beslemekte olan kişiler için kullanılmakta olan bir kalıptır. Kişilerin sözlü olarak herhangi bir şekilde kin gütmemesine rağmen bakışları ile kin güden ve beslemiş olduğu kin fazlasıyla belirgin bir şekilde belli olan kişiler için bu kalıp kullanılmaktadır.

Kenafir gözlü anlamı, aynı zamanda kem gözlü olarak da bilinmektedir. Nazar değdiren kişi manasına gelmekte olan kem gözlü kalıbı yerine bu kalıbı da kullanmak mümkündür. Alışılmışın haricinde göz rengi bulunan kişilerin özellikle uğursuz olduğuna inanan pek çok kişi bulunmaktadır.

Kenafir Göz Hangi Renk?

Kenafir göz rengi, mavi ya da yeşil benzeri renkli gözler için ifade edilmektedir. Bu tanım için belirli bir renk mevcut değildir. Her renk göz için bu kalıp rahatlıkla kullanılabilir. Ancak insanların inancına bağlı olarak daha çok renkli göze sahip olan kişiler için bu kalıp kullanılmaktadır.

Kenafir Gözlü Nasıl Olur?

Kenafir gözlü olabilmek için kişinin bakışlarında belirgin bir şekilde kin beslediğinin belirli olması gerekmektedir. Göz rengine göre kenafir adı verilen kişiler, sözlü olarak birine kin beslediğini söylemez. Ancak beslemekte oldukları kini bakışları ile ifade ederler. Bu nedenle bir kişi için bu tabir kullanılıyor ise kişinin kin beslediğini sadece gözleri ile belli ettiği ima edilmektedir. .

Pek çok kişinin inancına göre bu tabire uyan kişiler, genel olarak fazla rastlanılmayan ve renkli göz rengine sahip olan kişilerdir. Bu nedenle bir kişinin renkli gözlere ya da alışılmışın dışında bir göz rengine sahip olması, kişinin bu kalıbın tanımına uyma olma olasılığını da arttırmaktadır.

Kenafir Gözlü Cümle İçerisinde Kullanımı

  • Görüyor musun kenafir gözlünün nazarı değdi.
  • Bunlar hep o kenafir göz yüzünden başımıza geliyor.
  • Bakışlarında o derece kin fark ettiğin başka birini hatırlamıyorum. Kenafir olarak tanımlanan göz bu insanlardaki olsa gerek.
  • Eskiden sınıfımızda gözleri yeşil renk olan bir kız vardı. Birçok kişi onun kem gözlü olduğuna inandığı için ona kenafir lakabını taktı. Halbuki o gördüğüm en iyi arkadaştı.
  • Bana kenafir gözü ile öyle bir baktı ki anahtarlığıma taktığım nazar boncuğu yere düşüp parçalandı.

Kenafir Ne Demek?

Kenafir kelimesi; kin, intikam almak için gayret gösteren ve gizli bir şekilde düşmanlık sahibi olan manalarına gelen bir kelimedir. Kenafir gözlü tanımı göz önüne alındığı zaman kenafir kelimesi yanlış kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır.

 Normal şartlar altında kinaver olarak bilinmekte olan bir kelimenin değiştirilmesi sonucunda ortaya kenafir kelimesi çıkmıştır. Kinaver kelimesinin incelenmesi yapıldığı zaman ise kelime kökünün kin kelimesi olduğunu görmek oldukça kolaydır. Söz konusu olan sözcüğün diğer kısmında bulunan “aver” ise “averden” kökünden türemiş olan kısımdır. Bu sözcük ise şimdiki zaman anlamında tabir edilir.

Yapılmış olan bu tanımlara göre kenafir kelimesinin anlamının kin besleyen ya da kin güden olarak belirtmek mümkündür.

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir