1. Ana Sayfa
  2. Motorlu Taşıtlar

Kaldırımı Olmayan Yollarda Yayalar Hangi Kurallara Uymalıdır?

Kaldırımı Olmayan Yollarda Yayalar Hangi Kurallara Uymalıdır?
0

Kaldırımı olmayan yollarda yayaların uyması gereken kurallar öncelikle kaldırımı olmayan yollarda yolun sol tarafından, karşı taraftan kendisine doğru gelecek aracı görecek şekilde yürünmesine dikkat etmeli ve var olan banketlerden uzak durulmalı şeklinde belirtilmektedir.

Yayaların can güvenliği açısından yollarda kaldırım bulunması son derece önem arz etmektedir. Kaldırımı olmayan yollar için ise yayaların ve trafiğin güveni için bazı uyulması gereken kurallar sunulmaktadır. Araçların arkası ya da arasından yürümemek gerekmektedir. Eğer yayalar gece yolculuğunda ise fener kullanmalı ya da kendilerini belli edecek fosforlu kıyafet tercih etmelidirler. Birden fazla kişi var ise toplu halde araç trafiğini engellemeyecek şekilde yürümeye özen gösterilmelidir. Karşıdan karşıya geçme durumunda yine yayalar yolu kontrol ederek hareket etmelidirler.

içeriğimizi oylayın
Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yap