1. Anasayfa
  2. Meslekler

İyi Bir Yazılımcı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

İyi Bir Yazılımcı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?
0

Yazılımcı olmak istiyorum diyorsanız öncelikle bu alana ilgi duyuyor olmalısınız. Yazılım bilgisini araştırıp ya da dersler alarak hatta ilgili üniversite bölümünü okuyarak edinebilirsiniz. Gelişen dünya içinde bilişim sektörünün öneminin artması ile yazılıma verilen destek epey fazladır. Eğer yazılım konusunu iyi öğrendiyseniz alacağınız maaş da oldukça göz kamaştırıcı olacaktır.

İyi Bir Yazılımcı Olmak İçin Gerekenler?

İyi bir yazılımcı olmak için temel olarak üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olmak gerektiği gibi, kişisel olarak kişinin kendini geliştirmesiyle de mümkündür. Kendini geliştiren yazılımcılar sigorta, bankacılık, otomotiv, savunma sanayi gibi birçok alanda kolayca iş bulup, yüksek maaşlara çalışabilmektedir. Yazılım sermaye gerektirmeyen bir iştir, sadece bir bilgisayar kullanılarak çok farklı platformlara çeşitli yazılımlar geliştirilebilir.

Yazılım da kendi içinde birçok farklı alana ayrılmaktadır. Örneğin, web sitesi geliştirmek isteyen yazılımcıların HTML, CSS ve PHP gibi programlama / script dillerini öğrenmesi gerekirken, gömülü sistemler için yazılım geliştirmek isteyen bir yazılımcının C++ programlama dilini öğrenmesi gereklidir. Bu nedenle yazılımcı olarak kendimizi geliştirirken çalışmak istediğimiz alanı da öncesinde belirlemek faydalı olacaktır.

Yazılımcı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Yazılımcı olmak için okunması gereken bölüm, bilgisayar mühendisliği veya Açıköğretim fakültesinde bulunan web tasarım ve kodlama bölümlerinden biri okunmalıdır.

Üniversite Okumadan Yazılımcı Olmak Mümkün müdür?

Üniversite okumadan yazılımcı olmak mümkündür. Bunun için çok çalışmalı, kurslar ve eğitimlerle kendinizi geliştirmeli ve başta Microsoft olmak üzere büyük firmaların sertifikasyon programlarına katılıp sınavlarından başarıyla derece alarak alaylı yazılımcı olmak mümkündür. Dolayısı ile, yazılımcı olmak için üniversite şart mı sorusunun cevabı, çok çalışmanız durumunda hayır şart değildir şeklindedir.

Yazılımcı Olmak İçin Hangi Kaynaklardan Yararlanılabilir?

Yazılım sektörüne girmek, iyi bir yazılımcı olmak için iyi bir yazılımcıdan özel ders alınabilir, kurslara gidilebilir veya internette bulunan çeşitli kaynaklardan yararlanılabilir. Özel dersler için öğretmen ve öğrencileri buluşturan web sitelerinden faydalanılabilir.

Yazılım öğrenmek isteyen kişiler çeşitli firmaların verdiği eğitim programlarına da katılabilirler. Hem özel ders hem kurslar ücretli olduğu için maddi bir yükü de olacaktır. Maddi durumu olmayan kişiler için de internette yüzlerce ücretsiz kaynak bulunmaktadır.

Arama motorlarına öğrenilmek istenen anahtar kelime yazıldığında karşımıza çok fazla sayıda makale eğitim videosu çıkacaktır. Bu makaleleri veya videoları takip ederken uygulamalı olarak denemek öğrenme sürecini daha hızlı ve kalıcı hale getirecektir. Bu şekilde, iyi bir freelance yazılımcı olmak da mümkündür.

Yazılım Sektörüne Girmek İçin İngilizce Şart Mıdır?

Yazılım sektörüne girmek için İngilizce bilgisi şart olmamakla birlikte, iyi bir yazılımcı olmak için kişinin İngilizce bilmesi öğrenme açısından oldukça faydalı olacaktır. İngilizce kaynaklar Türkçe kaynaklara göre oldukça fazladır ve bunun yanında yazılım için gereken programlama dillerini öğrenirken de anahtar kelimeler hep İngilizce olarak karşımıza çıkacaktır.

Yazılımcı olmak isteyenlere tavsiyeler şimdilik bu kadar. Siz de kendi deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir