1. Ana Sayfa
 2. Meslekler

Hasta Bakıcı Kimdir? Hasta Bakıcı Ne İş Yapar?

Hasta Bakıcı Kimdir? Hasta Bakıcı Ne İş Yapar?
3

Hasta bakıcı, evde bakım hemşireleri gibi tıbbi bakım sağlamazlar. Ancak hemen hemen her şeyi yaparlar. Her durum ve her müşteri benzersizdir. Bir kişinin, okumasını veya faturalarını ödemesini engelleyen bir göz hastalığı olabilir. Bir başkasında, köpeğini yürüyüşe çıkarmayı çok acı veren artrit gibi eklem hastalığı olabilir.

Bu durumlarda hasta bakıcılardan destek alınarak çeşitli ihtiyaçların karşılanması sağlanmaktadır. Örneğin Alzheimer hastalarının yaralanma riski daha yüksektir. Sobayı kapatmayı unutabilir veya dengesini kaybedip düşebilirler. Belki de artık banyo yapma, kıyafetlerini değiştirme veya gerektiğinde kalkma ve tuvalete gitme becerisine sahip değillerdir.

Bir bakıcı; refakatçi bakımı, evde bakım veya kişisel bakım sağlar. Her kişi, bireyin ihtiyaçlarına odaklanan kişisel bir bakım planına ihtiyaç duyar. Gereken saat sayısı ve sunulan belirli hizmetler, kişinin fiziksel ve zihinsel sınırlamalarına bağlıdır.

İçindekiler

Refakatçi Bakımı​

Evde bakıcı aynı zamanda yaşam ortamını iyileştiren hizmetler de sunar. Bakıcıların görevleri aşağıdaki gibidir:

 • Müşteriyi meşgul etmek için rekreasyonel aktiviteler planlama
 • Onları yürüyüşlere çıkarın veya orta düzeyde egzersiz yaparak onlara rehberlik etme
 • İlaçların zamanı geldiğinde onlara hatırlatma
 • Randevu ayarlayın ve onları taşıma
 • Alışveriş listeleri hazırlama
 • Onlara kitap, gazete okuma
 • Hastaları komşularını ziyaret etmeye veya arkadaşlarıyla buluşmaya götürme
 • Postaları ve faturaları organize etme

Kişisel Bakım​

Yaşlanan bir ebeveyne kişisel bakım sağlamak göz korkutucu bir görev olabilir. Yaşlıların mahremiyetlerine ve onurlarını korumalarına verdikleri önem, bu bakımı sakinleştirici bir ortamda almayı zorunlu kılar. Genellikle şefkatli bir bakıcı, kendi başınıza rahatsızlık duyabileceğiniz bir dizi kişisel görevi yerine getirmede yapılandırılmış yardım sağlayabilir.

Aslında, yaşlanan ebeveyninizin tam olarak ne yaşadığını ve ne ölçüde bakım sağlamanız gerektiğini bilmek zordur. Evde bir bakıcı, çok çeşitli müşterilerin ihtiyaçlarını anlamak için dikkatlice seçilmiş ve eğitilmiştir. Yaşlıları rahatlatan ve daha rahat yaşamalarına yardımcı olan bir ortamı nasıl yaratacaklarını bilirler. Bazı örnekler şunları içerir:

 • Banyoda yardım
 • Giyinmelerine yardım etmek
 • Diş fırçalama veya takma diş fırçalama gibi kişisel hijyene yardımcı olmak
 • Tuvalet kullanımına yardımcı olma
 • Kişisel bakım temizliği

Egzersiz Yardımı​

Hafif egzersiz bile kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur, zihni zinde tutar ve daha enerjik hissetmelerini sağlar. Egzersiz, gerginliği ve kaygıyı gidermeye yardımcı olur ve depresyon için en iyi doğal tedavi yöntemidir.

Düşük etkili egzersiz, yaşlıların fiziksel sağlığında da bir fark yaratır. Kan basıncını düşürmekte, kalp sağlığını arttırmakta, dayanıklılığı artırmakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bakıcı tıbbi bakım sağlamaz ancak her hastanın sınırlarını bilir. Kendileri için güvenli ve etkili olan düşük etkili egzersizler yoluyla onlara rehberlik edebilirler.

Bir programa uyarak daha sağlıklı bir yaşam mümkün hale gelmektedir. Bu doğrultuda hafif egzersiz, fiziksel ve zihinsel refahı iyileştirmek için uzun bir yol sağlamaktadır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

 2. Thanks for the feedback! That’s an interesting point. I suppose there are many reasons, internal and external, why we do not accomplish all that we might. Regardless, I am thankful for the Lord’s grace in that. Thanks again!

 3. Good post! We will be linking to this particularly great post on our site. Keep up the great writing

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir