1. Anasayfa
  2. Genel

Hara Ne Demek?

Hara Ne Demek?
hara nedir
0

Hara nedir kısaca açıklarsak, at yetiştirilen çiftliklere verilen isimidir. Haralar yüksek vasıflı damızlık yetiştirmek için kurulan resmi ziraat mühendisliği kurumlarıdır. Ülkemizde modern haraların kurulması Cumhuriyet ile başlamıştır. Çok eski zamanlardan beri at yetiştirmek için kullanılan kurumlar olsa da, bunlar hem dağınıktı, hem de modern tekniklerden yoksundu. Osmanlı Devleti’nde bu iş için kullanılan kurumların zaman içinde bozulması ile birlikte, 19. yüzyıldan itibaren yurtdışından at satın alınması, genç Cumhuriyet’in bu konuda hassasiyet göstermesine neden oldu.

Cumhuriyet döneminde, en başta ordunun atlara ihtiyacı olduğu için, at yetiştirme işi yeniden ele alındı ve 1930’da Eskişehir yakınlarında Çifteler Harası kuruldu. Daha sonra, 1876’da kurulan Karacabey Harası başta olmak üzere eski haralar da modern standartlara göre düzenlendi ve yenileri eklendi.

Bugün, ülkemizin dört bir yanına dağılmış olan haralarda, atların yanında sığır, koyun ve tiftik keçisi de yetiştiriliyor.

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir