1. Anasayfa
  2. Moda ve Bakım

Güneş Kremi İle Güneş Losyonu Arasındaki Fark Nedir?

Güneş Kremi İle Güneş Losyonu Arasındaki Fark Nedir?
2

Güneş kremi ile güneş losyonu arasındaki fark, kremin daha yoğun ve losyonun daha seyrek yapıda olmasıdır. Yaz aylarında daha hafif ve seyrek olması nedeniyle losyonlar tercih edilirken, diğer mevsimlerde kremler kullanılabilir. Güneş kremi ve güneş losyonu arasındaki en belirgin fark, yoğunluk veya başka bir deyişle viskozite farkıdır.

Viskozite, bir sıvının kıvamlılığı ile ilgili bir kavramdır ve ne kadar kıvamlı ise, o kadar viskozdur. Buna göre, güneş kremi daha viskoz bir kozmetik ürünüdür.

Krem Ve Losyonların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Krem ve losyonların ortak özelliği cildi ferahlatmak, yumuşatmak, korumak, nemlendirmek ve beslemek için kullanılmalarıdır yani cilt bakım ürünleri olmalarıdır. Cildin ihtiyacı olan nemi dengelemeyi sağlarlar. Güneş kremi ve losyon arasındaki fark ise tabaka olarak farklı yapıda olmalarıdır. Kuru ciltler ve problemli ciltler için de krem ve losyonlar kullanılabilir.

Güneş Kremi İle Güneş Spreyi Arasındaki Fark Nedir?

Güneş kreminin emilimi biraz daha geç olurken güneş spreyinin emilimi çok kolaydır. Bu ikisi genelde yaz aylarında kullanılan cilt ürünleridir. Kremi ellerinizle ovuşturarak daha sıvı hale getirip cildinizin kremi emilimini hızlandırmanız mümkündür.

Yüz İçin Güneş Kremi Mi Losyon Mu?

Yüz için cilt kuruysa krem, yağlıysa losyon tercih edilmelidir. İçerisinde yüz yapısına zarar verecek katkı maddesi olan krem ve losyonlar tercih edilmemelidir. Yağlı ciltler için su bazlı losyonları tercih etmeniz de mümkündür. Losyon ve krem tercihi yaparken tamamen cilt yapınıza uygun ürünleri temin etmeye özen göstermeniz önemlidir.

Losyon Nerelere Sürülür?

Losyonun sürüldüğü yerler şu şekildedir;

  • Bacak
  • El
  • Ayak
  • Gövde bölgeleri

Vücudun kalın deri bölgelerine sahip olan el, ayak, gövde ve bacak kısımlarına losyon sürülmesi uygundur. Her cilt tipine uygun farklı losyon türevleri mevcuttur. Cilt tipinize hangi losyon uyuyorsa onu tercih etmeniz önemlidir. Özellikle yağlı ciltler için su bazlı losyonlar tercih edilebilir ürünlerdir. Kuru cildiniz varsa krem kullanmanız sizin için daha iyi olur. Çünkü krem daha geç emilir ve kuru cildi yumuşatmada daha etkilidir. Her ürün aynı etkiyi vermeyeceği için bu tip cilt ürünlerini satın alırken kaliteli ve sağlık testinden geçmiş olmasına dikkat etmeniz oldukça önemli bir konudur.

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir