1. Ana Sayfa
 2. Moda ve Bakım

Göz Çevresine Vazelin Sürülür Mü? Peki, Yüze?

Göz Çevresine Vazelin Sürülür Mü? Peki, Yüze?
1

Göz çevresine vazelin sürülmesi son yılların gözde cilt bakımı trendlerinden biridir. Vazelin, nemlendirici ve besleyici özellikleri ile öne çıkan bir kozmetik ürünüdür. Özellikle kazayağı (ing. crow’s feet) bölgesini ve göz çevresinde meydana gelen kırışıklıkları tedavi etmede etkilidir. Burada önemli olan nokta, vazelini doğrudan göze sürmemek, temasından kaçınmaktır.

Vazelinin de bir krem olduğunu unutmamak gerekmektedir. Eğer göze direkt müdahale olursa kesinlikle bol su ile yıkanması gerekmektedir. Eğer herhangi bir şikayet yaşanırsa da kesinlikle zaman kaybetmeden bir hekime başvurulması gerekmektedir. Bu durum dışında dikkatli bir şekilde sürüldüğünde vazelinin olumlu etkisi oldukça fazladır. Göz çevresine vazelin sürerken, hemen göz kapaklarının sınır hattına sürmemek gerekiyor.

İçindekiler

Yüze Vazelin Sürülür Mü?

Yüze vazelin sürmek için ilk olarak bir cilt doktoruna başvurmak gerekmektedir. Doktor da herhangi bir olumsuz rapor vermezse yüze sürülebilir. Aynı zamanda yüz bölgesi için özellikle sivilcesi bulunan kişilerin yüzüne kullanmaması gerekmektedir. Çünkü giderici etkisinin olmasının yanı sıra sivilceyi arttırıcı özellik gösterebilmektedir.

Bu durum dışında herhangi bir sorun olmaması garanti altına alınmışsa yüze vazelin kullanılabilmektedir. Oldukça yararlıdır. Fakat yeniden tekrarlamak gerekir ki kesinlikle öncelikli olarak bir cilt doktoruna başvurmak gerekmektedir.

Pişiğe Vazelin Sürülür Mü?

Pişik için vazelin kullanımı uygundur. Ancak temiz bir bölgeye sürülmesi gerekmektedir. İsteğe bağlı bir şekilde kremin eritilerek kullanılması da mümkündür. Özellikle ısıtılmış krem bazı durumlarda katı kreme göre daha etkili olabilmektedir. Ancak kremi fazla fazla ve sürekli sürmek hiç iyi değildir. Ölçülü bir şekilde kullanılmalıdır.

Göz Altına Vazelin Sürülür Mü?

Gözaltına vazelin sürülmesi uygundur. Ancak öncelikle bir cilt doktoruna başvurulması gerekmektedir. Daha sonra uygun görüldüğü taktirde göze gelmeyecek şekilde sürülmesi gerekmektedir. Oldukça faydası bulunmaktadır. Bunun dışında gözaltı kremleri de farklı farklı bulunmaktadır. Eğer iyi bir sonuç almak istiyorsanız doktor tavsiyesi üzerine başka kremler de kullanılabilir.

Vazelin Kırışıklara İyi Geliyor Mu?                 

Vazelin kırışıklıklara ve vücut üzerinde bulunan ince çizgilere iyi gelmektedir. Ancak yine söylemek gerekir ki kesinlikle doktor görüşü almak gerekmektedir. Doktorun onay vermesinden sonra kullanım oldukça yararlıdır.

Vazelin Cilde Faydası Var Mı?

vazelin cilde faydasi var mi
 • Vazelin faydaları, öncelikli olarak bakıldığında nemlendirici bir özelliğe sahiptir. Yüz bölgesine uygulandığında kaliteli bir ürün kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu krem her cilde uygun olmayabilir. Özellikle yüz için kullanıldığında doktora sorulmalıdır.
 • Vazelin aynı zamanda cilt yapısı göz önünde bulundurarak hareket edilmelidir. Faydasının daha çok olması için bu durum oldukça önemlidir.
 • Aşırı kuruluk yaşayan cildinize hatta egzama belirtileri olan ciltler için kullanılabilinir. Vazelin döküntü giderilmesi ve tahriş, kaşıntıların engellenmesinde etkilidir.
 • Kırışıklıklar ve ince çizgilerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Yüze ince bir tabaka halinde sürülmesi gerekmektedir.  Vücut üzerinde nemlendirici bir etkisi bulunmaktadır.
 • Nasıl oluşumunun engellenmesinde size yardımcı olacaktır.
 • Cildinizin daha parlak görülmesini sağlayacaktır.
 • Tırnak sararmalarını önlemektedir. Aynı zamanda tırnaklarınızın daha parlak görülmesinde size yardımcı olacaktır.
 • Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı sizi korumaktadır.
 • Özellikle topuk ve dirsek çatlaklarına karşı etkilidir.
 • Özellikle kış aylarında görülen el çatlaklarının yok edilmesinde size yardımcı olmaktadır.

Yüze Vazelin Sürmek Zararlı Mı?

 • Yüze sürülen vazelin zararları için söylenebilecek ilk şey, sivilce oluşumuna ortam hazırladığıdır.
 • Aynı zamanda cildin doğal bir koruma kalkanı bulunmaktadır. Bu kalkanın yapısını bozarak yeni kırışıklıklara yol açabilmektedir.
 • Uzmanlar tarafından daha doğal ve anti kozmetik malzemelerin kullanılması gerekmektedir.
Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir