1. Anasayfa
  2. Teknoloji

VDS Satın Al Seçeneği İçin En Uygun Zaman. Nelere Dikkat Etmeli?

VDS Satın Al Seçeneği İçin En Uygun Zaman. Nelere Dikkat Etmeli?
0

Premium VDS olarak da adlandırılan Virtually Private Server seçeneği, son yıllarda kullanıcıların giderek daha fazla talep ettiği sunucu çözümlerinden biri haline geldi. Dedicated server veya co-location kiralamanın yüksek maliyeti karşısında etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkan VDS, hızlı ve güvenilir bir sanal sürücü türüdür. Bu yazımızda, fiyatların çok ideal olduğu bu dönemde en iyi VDS satın al yatırımını nasıl yapabileceğinizi inceledik.

VDS Sunucu Nedir?

VDS, sanal olarak oluşturulmuş bir sunucudur. Çoğu firma çeşitli paketler olarak bu sunucuları satışa sunsa da, tamemen isteğinize göre de şekillendirilebilir. Paylaşımlı sunucuların aksine, VDS üzerinde tüm kontrol size aittir ve bu da, sunucuyu sitelerinizin performansına göre düzenleyebilmenize olanak sağlar. Çok pahalı olan dedicated server seçeneğine göre oldukça hesaplı olan virtual dedicated server paketleri, yeni başladığınız projeleriniz için biçilmiş kaftandır.

VDS kiralama yolu ile aldığınız bir sanal sunucu paketinde, kullanacağınız işletim sistemini ve performans ayarlarını tamamen özelleştirebilirsiniz. SSD seçeneği ile çok daha hızlı ve güvenli bir sunucu performansı elde edersiniz.

VDS ile yapabileceklerinizin belirli bir sınırı yoktur. Çok ziyaretçisi olan kişisel bir blog sitesinden, hacmi milyonlarca liraya ulaşabilecek bir e-ticaret sitesine kadar birçok farklı konsepti uygulayabileceğiniz esnek bir platformdur.

Neden VDS Satın Al?

VDS al seçeneği, bize daha fazla özelleştirme ve fiyatlandırmada esneklik sağlamaktadır. Bir sunucunun tüm kaynaklarını tamamen size ayıran bir sistem yerine, sanal olarak bölümlendirme yolu ile farklı işletim sistemi, farklı RAM ve SSD seçenekleri sunarak dedicated server konforunu çok daha hesaplı ve güvenli şekilde elde etmenizi sağlar. İsterseniz, neden VDS satın al yoluna gitmeniz gerektiğini maddeler halinde inceleyelim:

  • Güvenlik: VDS, paylaşımlı (shared) hosting seçeneklerine göre çok daha yüksek güvenliğe sahiptir. Ayrıca, farklı IP ataması ile, aynı IP adresi üzerinde yer alabilecek ve sıralamalarda sizin aleyhinize gözükecek başka sitelerden de sakınmış olursunuz.
  • Özelleştirilebilirlik: Sanal sunucular, işletim sistemi, sunucu üzerine kurulabilecek ek yazılımlar ve Apache / Windows ayarlarına doğrudan erişim gibi seçenekler sunması nedeniyle çok daha özelleştirilebilir bir seçenektir.
  • Yüksek Performans: VDS, paylaşımlı hosting hizmetlerine oranla çok daha yüksek performanslıdır. Siteleriniz için kullanılacak kaynakları siz belirlersiniz ve aynı sunucu üzerindeki başka sitelerin neden olacağı aşırı kaynak kullanımından etkilenmezsiniz.
  • Ölçeklenebilirlik: Hosting paketi alırken, en önemli faktörlerden biri fiyattır. VDS fiyatları, tamamen ölçeklendirilebilir düzeyde olduğu için, VDS satın al sürecinde hem bütçenize uygun, hem de ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayabilecek bir sunucuya sahip olabilirsiniz. Böylece, dedicated server kiralayarak kullanmayacağınız özelliklere de fazladan para vermemiş olursunuz.

VDS satın almadan önce, mutlaka ihtiyaçlarınızı detaylı olarak belirlemeli, sunucu üzerinde kaç site barındıracağınızdan gelecekteki genişleme planlarınızda bunlara ne kadar yer verdiğinize kadar bu önemli noktalara dikkat etmelisinz. Ucuz VDS satın almanın en doğru yolu, ihtiyacınıza uygun özelliklere sahip VDS almaktır.

içeriğimizi oylayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir