1. Anasayfa
 2. Genel

Elektrik Çarpmalarından Korunmak İçin Dışarıda Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir?

Elektrik Çarpmalarından Korunmak İçin Dışarıda Uymamız Gereken Kurallar Nelerdir?
0

Elektrik çarpması bir elektrik akımıyla temas ettiğinizde ve akım vücudunuzdan geçtiğinde gerçekleşir. Bu durum ciddi yaralanmalara veya ölüme neden olabilir.

Elektrikle çalışırken güvenlik önlemlerinin alınması hayati önem taşıyor. Elektrik çarpması sonucunda oluşabilecek olumsuzluklardan korunmak için güvenlikten ödün verilmemeli ve önce temel kurallara uyulmalıdır.

Yalıtımın Önemi

Elektrik çarpmalarından korunmak için kabloları yıpranmış, izolasyonu hasar görmüş veya fişleri kırılmış cihazları asla kullanmayın. Hasarlı güç kabloları, ciddi bir elektrik güvenliği riski oluşturur ve hem yangına hem de elektrik çarpmasına neden olabilir.

Tüm güç ve uzatma kabloları, yıpranma ve çatlama belirtileri açısından düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerektiğinde onarılmalı veya değiştirilmelidir.

Kontrol Kalemi Tercih Edin​

Elektrik çarpması çok tehlikelidir. Özellikle enerji yüklü bir cihazı tamir etmeye çalışıyorsanız bu durum hem size hem de cihazınıza zarar verebilir. Asla enerjili ekipmanı tamir etmeye çalışmayın. Her zaman önce bir test cihazı kullanarak enerjisinin kesildiğini kontrol edin.

Bir elektrik test cihazı canlı veya sıcak bir kabloya dokunduğunda, test cihazının içindeki ışık yanar ve ilgili kablodan bir elektrik akımının aktığını gösterir. Çalışmanıza devam etmeden önce tüm kabloları, servis panelinin dış metalik kaplamasını ve diğer asılı kabloları bir elektrik test cihazıyla kontrol edin.

Temel Bilgilere Sahip Olun​

Evinizin dışındayken elektrik çarpmalarından korunmak için dikkat etmeniz gereken birçok faktör vardır. Evde gerçekleştireceğiniz basit bir tadilat işleminde bile bilmeniz gereken en lüzumlu bilgiler, şu şekildedir:

 • Elektrikli matkap gibi herhangi bir elektrikli cihazla çalışırken, bunların doğru şekilde bağlandıklarından emin olun. Bunları asla nemli veya ıslak alanlarda kullanmayın.
 • Elektrik alt istasyonlarına girmeyin- voltaj çok yüksek ve çok tehlikelidir.
 • Herhangi bir elektrik hattına dokunmayın. Hiçbir durumda onlara yaklaşmamalısınız.
 • Tüm elektrik hatları çok tehlikelidir. Elektrik hatlarının altında ateş yakmayın.
 • Asla elektrik direklerine tırmanmayın. Burada elektrik çarpması riski çok yüksektir.
 • Elektrik hatlarının altında oyun oynamayın veya ev inşa etmeyin.
 • Elektrik hatlarının yanındaki ağaçları kesmeyin.
 • Yere düşen elektrik hatlarına dokunmayın.
 • Elektrik hatlarının altında uzun nesneler taşımayın.
 • Elektrik hatlarının yakınında boyu kısa olacak bitkiler dikin.
 • Dış mekân kullanımı için asla iç mekan uzatma kablosu kullanmayın. Özellikle dış mekânlar için bir uzatma kablosu kullanın; daha ağırdırlar ve hasar görme olasılıkları daha düşüktür.
içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir