1. Anasayfa
  2. Alışveriş

Sevgiliye Çikolata Almak Ne Anlama Gelir?

Sevgiliye Çikolata Almak Ne Anlama Gelir?
0

Sevgiliye çikolata almak birçok kişi tarafından en güzel hediye verme biçimi olarak kabul edilir. Kakao oranlarına göre farklılık gösteren lezzetleriyle çikolata herkesin damak tadına uyum sağlar. Kakao oranına göre elde edilen bitter, sütlü, beyaz çikolata en bilinen çikolata türleri olsa da içine farklı aromalar katarak değişik çikolatalar elde etmek mümkündür. Çilek, muz, damla sakızı, likör, fındık, fıstık, karamel gibi birçok farklı aroma ile çeşitli çikolatalar elde edilmektedir.

Sevgilisine, arkadaşına, ebeveynlerine ne hediye alacağını bilemeyen kişiler için çikolata oldukça tatlı bir seçenektir. Hediyelik çikolata için birçok farklı şekil ve ebatta çikolata bulunmaktadır. Çikolata serotonin içerdiğinden dolayı endorfin üretimini hızlandırarak beynine mutluluk sinyalleri gönderiyor.

Çikolata bilimsel olarak kanıtlanan mutluluk verici bir atıştırmalıktır. Her gün 20 gram çikolata ile gün içinde daha mutlu olmak mümkündür. Kakaonun içinde tiramin, teobromin, feniletimin, kafein gibi birçok bileşen vücuda serotonin adı verilen mutluluk hormonu salgılatıyor. Çikolata hediye etmenin anlamı karşındaki insana seni önemsiyorum demenin farklı bir yoludur.

Çikolatanın Faydaları​

Kakao çekirdeklerinin işlenerek zorlu bir süreç sonunda elde edilen çikolata eski dönemlerde Tanrı’nın yiyeceği olarak bilinmekteydi. Hem zor aşamalar sonucunda elde edilmesinden hem de şifa sağlamasından dolayı kakao Tanrı yiyeceği olarak adlandırılmaktaydı. Birçok tarihi kaynakta şifa niyetiyle tüketildiği yer almaktadır.

Çikolata eski dönemlerde eczanede satılan ve depresyon tanısı konan hastalarda kullanılmaktaydı. Çikolata mutluluk hormonu endorfin salgılatan bir besindir. Aynı zamanda çikolatanın mide ağrısı ve hazımsız gibi hastalıklara da iyi geldiğine dair çalışmalar vardır.

Çikolata Neden Mutlu Eder?

Çikolata PEA (phenethylamine) içermesi sebebiyle sinir sistemini uyarıcı etkisi vardır. Beyindeki serotonin seviyesini artırarak endorfin salgılamasına neden olur. Bu salgıda insanın mutlu olması sağlıyor. Her gün 20 gram tüketilen çikolata kişiye mutluluk ve enerji sağlamaya yetmektedir. Çok yüksek kaloriye sahip olan çikolatayı fazla kaçırmamak ve ideal ölçünün üstünde tüketmemekte fayda vardır.

cikolata hediye etmek

Sevgiliye Çikolata Almak için Çikolata Çeşitleri​

Çikolatalar farklı kakao oranlarına göre isimlendirilir. Bitter çikolata, sütlü çikolata, beyaz çikolata gibi isimlerini kakao oranlarına göre almaktadır.

  • Beyaz çikolata; kakao yağı, şeker ve süt katılarından oluşur. Soluk sarı denilen fildişi renkli bir görünüme sahiptir. Beyaz çikolata yapımında diğer çikolatalardan farklı olarak kakao kullanılmaz. Beyaz çikolata yapılırken kakao çekirdeğinin yağı kullanılır. Kakao yağı oranı yüzde yirmiden kırk beşe kadar değişiklik gösterir. İçinde kakao bulunmamasından dolayı tadı diğer çikolatalara göre farklıdır.
  • Sütlü çikolata; kakao ve kakao yağı ile elde edilir. Sütlü çikolata kakaonun işlenmesi ve yüzde yirmi beş miktarında kakao kullanılmasıyla elde edilir.
  • Bitter çikolata; birçok farklı oranda kakao ile farklı acılıkta bitter çikolata üretilir. Kakao yağı sütlü ve beyaz çikolataya oranla daha azdır ve hiç şeker içermez. Yüzde elli ile yetmiş oranında kakao içerir. Daha yüksek oranda kakao kullanmak çikolataya acılık verir.

Neden Çikolata Hediye Edilir?​

Hediye tercihinde çikolata son zamanda iyi bir seçenek olmuştur. Sevgilisine, arkadaşına, ailesine çikolata almak isteyen kişiler için çok çeşitli tatlarda ve şekillerde çikolatalar vardır. Çikolata hediye etmek isteyen kişi hem lezzetli hem de farklı şekillere sahip çikolatalarla karşısındaki kişiyi şaşırtabilir.

Çikolata hediye etmenin bir diğer anlamı ise geleneksel bir tabirle tatlı yiyelim tatlı konuşalım olarak nitelendirilir. Hayırlı işlerin başlanması, evlat sahibi olmak, kız istemeye gitmek gibi adetler de genellikle çikolata hediye götürülür. Bu gibi geleneklerde çikolatanın kullanılması aslında uzak diyarlardan gelen ülkemizde yetişmeyen bir yiyecek için oldukça başarılıdır.

Çikolata paketi hediye olarak birçok farklı nedenle edilebilir. Bunlardan en belirgin olanı karşındaki kişiye seni seviyorum demenin farklı bir yoludur. İnsan sevdiği kişinin her konuda mutlu olmasını ister. Çikolata içindeki bileşenlerden dolayı serotonin hormonun salgılanmasına neden olarak insanı mutlu eder. Böylelikle çikolata yiyen kişi endorfin denilen mutluluk hormonunu salgılayarak mutlu olmuş olur. Eğer biri size hediye olarak çikolata hediye ediyorsa sizin mutlu olmanızı istiyordur. Çikolata niçin hediye edilir sorusunun yanıtı işte budur.

İlginizi çekebilir: Free Shipping Ne Demek?

Hediyelik Çikolata Çeşitleri​

  • Harfli çikolata; sevgiliniz size harfli çikolata hediye ediyorsa çok şanslısınız demektir. Çok neşeli ve anlayışlı bir sevgiliniz vardır.
  • Çikolata kaplı meyveler; eğer sevgiliniz size çikolata kaplamalı meyveler hediye ediyorsa sizin sağlığınızı çok önemsiyor demektir. Hem sağlığınızı hem de mutluluğunuzu düşünen bir sevgiliye sahip olduğunuz için çok şanslısınız.
  • Farklı şekillerde olan çikolatalar; size hediye edilen çikolatalar tavşan, fil, kedi, köpek gibi farklı hayvan şekillerinde veya papatya, gül gibi çiçek şeklinde ise hediye eden kişi sizi seviyor fakat sizin tavrınızdan çekindiği için size açılamıyor demektir. Bu yüzden de size ilanı aşk eden çikolatalar yerine böyle çocuksu hediyeler ile sizi yokluyor anlamına gelir. Hediyelik çikolata sepeti, çok iyi bir özel gün hediyesidir.
  • Kutu çikolata; eğer hediye olarak kutunun içinde yani en doğru tabirle bayramlık çikolata aldıysanız ve o kişinin size olan ilgisini biliyorsanız monoton bir ilişkiye hazır olmalısınızdır. Sıradan ve gelenekselliği seven bu kişi ile yaşayacağınız ilişki evliliğe kadar giden bir ilişki olacaktır.
içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir