1. Anasayfa
  2. Turizm

Bodiam Kalesi İngiltere | Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Bodiam Kalesi İngiltere | Nerededir ve Nasıl Gidilir?
0

Bodiam Kalesi İngiltere’de bulunan bir tarihi eserdir. İngiltere’de tarih boyunca varolmuş çeşitli derebeyliklerin ve krallıkların izlerini taşır. 1385 yılında başlayan Yüzyıl Savaşları nedeni ile, Fransız Ordusu’ndan korunmak amacıyla inşa edilmiştir. Kale, mutlaka görülmesi gereken, günümüze kadar bozulmadan ulaşmış dünya mirası sayılabilecek tarihi eserler arasında gösterilir. Her yıl, dünyanın dört bir yanından binlerce turistin akınına uğramaktadır.

Bodiam Kalesi Nerededir?​

Bodiam Kalesi nerede sorusunun doğru cevabı Londra’nın güney doğusunda bulunmaktadır. East Sussex bölgesi sınırları içinde yer almaktadır. Görkemli bir kaledir. Günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunmuştur. 14. Yüzyılda yapımına başlanmış tarihi bu kale II. Richard’ın izniyle yapılmıştır. Şövalye Sir Edward Dalyngrigge tarafından yapılmıştır ve zaman içinde Dalyngrigge ailesinin hizmetine verilmiştir.

bodiam kalesi nerededir

Kale etrafı su dolu hendeklerle çevrelenmiş durumdadır. Bunun nedeni Fransız askerlerinin kaleye girmesinin engellenmesidir. Etrafı yeşil orman alanları ile çevrelenmiştir. Etrafının sularla çevrili olduğu bir alan içerisinde yer alan kalenin giriş çıkışları da kontrol altına alınarak kale içinde yaşayanların can güvenliği sağlanmıştır. Tarihi yapı, Bodiam Castle olarak da bilinir.

Bodiam Kalesinin Özellikleri​

Kalenin özellikleri arasında yüzyıllar içerisinde birçok farklı aileye hizmet etmiştir. Bu aileler kalenin yapısının korunmasıyla da ilgilidir. Kale, ev sahipliği yapılan kişiler tarafından değiştirilmeden korunmaktadır. Zamanla etrafına ve çevresine doğal güzellikler kazandırılmak amacı ile değişiklikler yapılmıştır. Günümüzde kale etrafını çevreleyen suların içerisinde kazlar ve ördekler yaşamaya başlamıştır. Lord Curzon tarafından restore edilmesi sağlanmıştır. Devlet himayesi altına 1926 yılında almıştır. Kalenin dört adet çevresi vardır. Bu dört çevreye silindir şeklinde kuleler inşa edilmiştir.

bodiam kalesi ozellikleri

Ortaçağda, komşu ülke saldırılarından korunmak amacı ile inşa edilen Bodiam Kalesi günümüzde devlet kontrolünde olan kalelerden bir tanesidir. Asker saldırılarını önlemeyi amaçlayan bu kalede ortaçağın izlerini görmek mümkündür. Yapımı 1385 yılında başlayarak 1388 yılında tamamlanmıştır. Düşmana karşı kral ile ailesini ve halkını korumak amacıyla inşa edildiği bilinmektedir. Birçok askeri kuşanma ve saldırılardan başarı ile kurtulmuştur. Kalenin dokusunda ortaçağ askeri mimarisinin izleri görülmektedir.

Bodiam Kalesi Önemi ve Mimari Yapısının Özellikleri​

Bu görkemli kale yapısı İngiliz kaleleri tarzında yapılmıştır. Hem korunma hem de iyi bir yaşam alanı oluşturmak için yapılmıştır. Kale içerisinde ofis, kamu ve özel odaları da yer almaktadır. Askerler için ayrı kışla niteliği taşıyan odalar, misafir ağırlamak için ayrı düzenlenen odalar ve kral ile ailesi için ayrı tasarlanan odalar yer almaktadır. 14. Yüzyılın tüm özelliklerini ve yapısını içerisinde barındıran bir kale olma özelliğini taşımaktadır.

Kalenin adeta sular içerisinde kaldığı izlenimi yaratılmıştır. Derin su dolu hendekler etrafına kazılarak düşman saldırıları bertaraf edilmiştir. Kale çevresi surlarla çevrelenmiştir. Bu surların çevresi de sularla doldurulmuştur. Bodiam Kalesi mimari açıdan mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken tarihi yapılar arasındadır. Eşsiz çevre düzenlemesi ve kalenin ortaçağın tüm mimari özelliklerini tasarımında barındırması da kaleye olan ilginin artmasını sağlamaktadır.

İngiliz hükümeti tarafından yoğun koruma önlemleri alınarak ziyaretçi kabul edilmektedir. Tarihi yapıların korunmasında devlet son derece titizdir. Kale içerisinde büyük bir bodrum katta yer almaktadır. Burada savaş zamanlarında saklanmak da mümkündür. Aynı zamanda yiyecek ve içecek saklama görevi görmektedir.

Bodiam Kalesi Ulaşım

Tarihi Bodiam Kalesi konum olarak oldukça kolay bulunmaktadır. Ziyaret etmek isteyen kişiler Sussex bölgesinin doğusuna giderek bu tarihi kaleyi görebilmektedir. Kale, Robertsbridge köyünün yakınında inşa edilmiştir. Bu nedenle ziyaretçilerin bu köye gelmeleri ile kaleyi rahatlıkla bulmaları mümkündür. Çeşitli gezi turları düzenlenerek de kale ziyaret edilmektedir. Kaleye birkaç km uzaklıkta yapılan otellerde konaklamak da mümkündür.

Kale etrafında günümüzde park alanı da yapılmıştır. Orman ve yeşillik alan içerisinde yer alan kale ve çevresi devlet tarafından koruma altına alınarak devlet onayı ile park yapılması kararlaştırılmıştır. Birçok ülkeden binlerce ziyaretçi çeken Bodiam Castle tarihin derin izlerini de üzerinde taşımaktadır.

Başlangıçta koruma amaçlı inşa edilen kale zamanla restore edilerek turistlerin ilgisini çekmek amacıyla yeniden düzenlenmiştir. Kale bir şato görünümünü andırmaktadır. İngiltere’nin en farklı kalelerinden bir tanesidir. Sıra dışı yapılma teknikleri ile mühendis harikası bir kale olma özelliğindedir. Büyük su dolu hendek içerisinde yer alan kale günümüzün en değerli mimariye sahip kaleleri arasında yer almaktadır.

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir