1. Anasayfa
  2. Moda ve Bakım

Beyaz Renk Neyi Temsil Eder? Anlamı Nedir?

Beyaz Renk Neyi Temsil Eder? Anlamı Nedir?
2

Etrafta görülen her rengin temsil ettiği bir değer bulunur. Beyaz renk anlamı farklı kültürlerde bile benzer anlamlara sahiptir ancak küçük farklılıklar vardır. Bu o bölgenin gelenek ve görenek, örf ve adeti ile de ilgili bir durumdur.

Beyaz Rengin Anlamı

Beyaz rengin anlamı kelime anlamı olarak dalga boyutundaki pek çok rengin tamamını kapsayabilecek olan bir renktir. Ana renkler arasında beyaz rengi oluşturabilmek için birden fazla farklı rengin bir araya gelip karıştırılması gerekir. Kırmızı, mavi, yeşil tonlarının birleşiminden oluşan beyaz renk temizliğin ve saflığında göstergesidir.

Bilimsel olarak beyaz renk doğadaki ışık kaynağının sahip olduğu renk olduğu kabul edilmişken önemli bir bilim adamı olan ve yer çekimini bulan kişinin Newton bunu tam aksini savunmuştur. Renklerin aslında beyazdan gelmediğini beyazın oluşabilmesi için tüm renklerin bir araya geldiğini yapmış olduğu deneyler ile kanıtlamıştır.

Beyaz Renk ve Moda

Beyaz renk gelinlik sembolik olarak düşünülebilir. Pek çok kültürde farklı olarak önemi ve değeri bulunan beyaz gelinlik temizliğin saflığın simgesi olarak kullanılmaktadır. Yepyeni bir hayata geçiş yaparken bunu büyük bir sadakatle, saflıkla ve güven duygusu içerisinde gerçekleştirildiğinin ilk adımı olarak da kabul edilir. Beyaz, genel itibariyle kiri çabuk gösteren bir renk olduğu için sürekli temiz tutulması gereken ve bu yönüyle diğer renklerden ayrılan bir anlamı bulunur. Bu da gelinlikte beyaz rengin kullanılmasının aslında bir sebebidir. Bu kurumun hep bir bakım ve çabalama ile ancak ayakta durabileceğinin de bir kabulü olarak görülür.

Beyaz Rengin Temsil Ettikleri

Beyaz renk çiçek temizliği, dürüstlüğü ve özellikle barışı simgeler. Çok eski zamanlarda kabileler halinde yaşayan insanların bulunduğu zamanlardan itibaren beyaz çiçek bulunduğu noktada barışı temsil etmiştir. Kavganın sona erdiği artık yeni bir döneme geçildiği temizliğin, barışın ve dostluğun ön plana çıktığının göstergesi olarak beyaz çiçek kullanılmıştır. Beyaz çiçek duruluğun, saflığın göstergesi olarak da gelin çiçeklerinde kullanılmaktadır.

Beyaz renk anlamları farklı kültürlerde anlamsal olarak çeşitlilik gösterir. Tüm dünyanın kabul ettiği ve olağan karşılanan anlamları da bulunur. Saflığın, temizliğin göstergesi olarak kabul edilmektedir. Beyaz renk ana renktir ve tüm renklerin oluşumunda etkilidir.

Beyaz Rengin Özellikleri

Beyaz rengin özellikleri her millete farklı olarak değerlendirilmiştir. Bu rengin farklılığı o milletin örf ve adet içindeki değişiklik ve farklılıklardan kaynaklanır. Zamanla simgeleşen ve her milletin farklı olarak algılamaya başladığı renk nesnelere ve kavramlara yönelik olarak kullanılmış ve bir çağrışım oluşturmuştur. Pek çok yerde beyaz siyahın karşıtı olarak görülür. İyiliğin de temsilcisi olarak düşünülür. Siyah renk daha çok karanlığı, olumsuzluğu, kasveti ve ölümü çağrıştırırken beyaz renk bunun tam zıttı yönde kabul edilir. Daha çok iyiliği, iyimserliği, dostluğu, temizliği, mutluluğu, sağlığı ve yaşamayı temsil eder.

Beyaz renk özellikle Hint kültüründe ve Çin kültüründe bilinenin aksine kötü bir renk olarak anılmaktadır. Beyaz için kötü duyguların içinde barındıran; yasın ve hüznün bulunduğu ve daha çok ölümü çağrıştıran renk olarak bakılmaktadır.

Beyaz Renk Kodu Nedir?

HTML dilinde beyaz renk kodu #FFFFFF şeklindedir. Ancak kısaca #FFF şeklinde de yazabilirsiniz.

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir