1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi

Arılar İnsanları Neden Sokar? Daha Sonra Ölürler Mi?

Arılar İnsanları Neden Sokar? Daha Sonra Ölürler Mi?
0

Arılar insanları, kendilerini veya kovanlarını korumak için sokabilirler. Bu genellikle yanlış anlaşılmadan kaynaklanır ancak arıların bizim gibi düşünebilme yeteneği olmadığından, bizim iyi niyetle yaklaşmamızı da tehdit olarak algılayabilir ve iğnelerini kullanarak sokabilirler.

Arılar, özellikle de işçi arılar, bal yapımı için çiçek özütü toplamak, bunlardan bal üretmek ve kraliçe arının korunması gibi görevleri yapar. Bu görevlerini gerçekleştirmelerine veya kraliçe arıya yönelik herhangi bir tehdit algısı oluştuğunda, bu tehdidin geleceğini düşündükleri canlıya saldırmaktan çekinmezler.

Arı Sokması Tehlikeli Midir?

Arı sokması alerjik reaksiyona neden olabileceğinden, kimi insanlar için oldukça tehlikeli olabilir. Arılar kendiliğinden insanlara saldırmaz, ancak insanlar bilmeden onların geçiş yollarına veya kovanlarına yaklaşırsa, o zaman tehdit olarak algılayıp saldırabilirler.

Arı sokması zehirlenme belirtileri şu şekildedir:

 • Huzursuzluk ve irritasyon hissi,
 • Uzuvlarda kaşıntı ve karıncalanma,
 • Baş dönmesi,
 • Dil, dudak, boğaz ve cinsel organlarda şişlik,
 • Nefes almada zorluk,
 • Göğüste sıkışma hissi,
 • Bilinç kaybı,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • İshal

Bu belirtilerin bir veya birkaçını gördüğünüz anda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Eğer sizi sokan arının cinsini biliyorsanız, bunu doktora hemen iletmelisiniz. Geç kalmanız durumunda şoka ve hatta komaya girme riskiniz bulunmaktadır. Alerjik reaksiyonların ölümcül olabileceğini unutmayınız.

Arı Sokmasına Ne Yapılır?

ari sokmasi sislik

Arı sokması ilk yardım gerektiren ciddi bir durumdur. Arı sokmasına ne iyi gelir, aşağıdaki seçenekleri mutlaka okumalı ve değerlendirmelisiniz:

 1. Arının iğnesini çıkarmak için, tırnağınız veya bankamatik kartı gibi bir nesne ile hafifçe kazıyarak çıkarmaya çalışın. İğneyi sıkıştırmamaya, eğip bükmemeye özen göstermelisiniz çünkü bu zehrin yayılmasına neden olabilir.
 2. Buz kompresi uygulayarak şişliği indirip ağrıyı azaltabilirsiniz.
 3. Antihistaminik ilaçlar, arı sokması sonucu meydana gelebilecek alerjik reaksiyonlara karşı (şişme, nefes darlığı, anafilaktik şok, vb.) faydalı olacaktır. Anafilaktik şok gibi ölüme dahi neden olabilecek bir soruna karşı, mutlaka doktora başvurmalısınız.
 4. Kaşıntı sizi rahatsız ediyorsa, kaşıntı giderici kremlere de başvurabilirsiniz. Arı sokması alerji giderici merhemlerle de zararı giderilebilen bir durumdur.

Bu öneriler sadece anlık olarak geçerlidir. Unutmayınız ki arı sokması son derece ciddi bir durumdur ve yukarıdaki yöntemlerin hangilerini uygularsanız uygulayın, mutlaka bir sağlık kurumuna gitmeniz gereklidir.

Arılar İnsanları Soktuktan Sonra Neden Ölür?

Arıların insanları soktuktan sonra ölmesinin nedeni, arıların iğnelerinin küçük dirençli organik çubuklardan oluşmasıdır. Bu çubuklar, mikroskobik zehir keseleri ile bağlantılıdır ve sokma esnasında zehir salgılarlar. Arının iğnesi, hassas yapısı nedeniyle, insan derisine girdiği anda kopar ve soktuğu bölgede kalır.

İğnesinden ayrılan arı, aynı zamanda zehir kesesini kaybeder ve arının ölümüyle sonuçlanır. Arılar, birbirlerini soktuğunda bu kese düşmez ancak insanların farklı anatomileri olduğu için, iğneleri soktukları yerde kırılarak kalır ve bu da arıların ölümüne neden olur.

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir