1. Anasayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Adet Gören Hayvanlar | Hangi Hayvanlar Adet Görür?

Adet Gören Hayvanlar | Hangi Hayvanlar Adet Görür?
0

Adet olmak insanlara özgü bir durum gibi görünse de aslında insanlar dışında adet gören hayvanlar da vardır. Üreme döngüsünün önemli bir parçası olan adet, sadece insanlar için değil pek çok memeli hayvan için de hayatın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Peki hangi hayvanlar adet görür, hayvanlar neden adet olur?

Adet Döngüsü Hakkında

Hayvanlarda adet yaşanır mı, hangi hayvanlar adet görür sorusunu için öncelikle adet döngüsü hakkında temel bilgilerin üstünden geçmekte yarar var. Adet veya menstrüasyon gebelik için gereken sağlıklı ortamın yaratılmasına yardımcı olur. Her ay rahim duvarında oluşabilecek gebelik için hazırlık yapılır, fakat gebelik gerçekleşmezse adet ile beraber rahim duvarı yenilenir. Bu sayede insanlarda ve adet gören hayvanlarda potansiyel hamilelik için elverişli bir ortam hazırlanmış olur.

Açık ve Kapalı Adet Döngüsü

Menstrüasyon sırasında dışarıya kan vb. atılıyorsa buna “açık adet”, dışarıdan menstrüasyona dair herhangi bir belirti görülemiyorsa buna “kapalı adet” denir. İnsanlar ve şempanzeler açık adet görür. Diğer memelilerse bu döngüyü kapalı adet şeklinde yaşadığından insanlar tarafından fark edilmesi zordur. Bu nedenle pek çok kişi hangi hayvanlar adet görür veya hayvanlar adet görür mü gibi soruların cevabını merak etmektedir.

Adet Olan Hayvanlar

Açık adet gören hayvanlar arasında başta insanlar olmak üzere şempanzeler ve kimi zaman diğer primatlar yer alır. Diğer primat türlerinde (orangutan gibi) bu döngü genellikle kapalı adet şeklinde gerçekleşir. Yine de nadiren de olsa açık adet gördüklerinden bu türleri açık adet gören hayvanlar arasına alabiliriz.

Günlük hayatımızda en çok karşılaştığımız hayvanlardan olan kediler ve köpekler de kapalı adet görürler. Bununla beraber diğer memeli hayvanlar, yani inek, at, keçi, fil ve koyun gibi hayvanlarda da kapalı menstrüasyon döngüsü yaşanır. Yani adet gören hayvanlar hangileridir sorusunun cevabı oldukça geniş bir kümeyi kapsamaktadır.

Bununla beraber hayvanların adet döngüsü insanlarınkinden farklıdır. Örneğin köpekler türlerine de bağlı olarak yılda 2 veya 4 kez adet olabilir ve 3 hafta kadar sürebilir. Köpeklerde ilk adet dönemi 6 aylıkken başlayabilir. Kedilerse yılda ortalama 3 veya 4 kez adet görürler ve adet görmeye yaklaşık 8 aylıkken başlarlar. Atlarsa 3 haftada bir adet döngüsü yaşarlar.

Kısaca özet geçmek gerekirse adet döngüsü memelilerde üremenin ve dolayısıyla hayatta kalmanın önemli bir parçasıdır. Buna bağlı olarak hangi hayvanlar adet görür sorusunun cevabı küçük veya büyük tüm memelilerdir. Yine de tüm memelilerde insanlardaki gibi açık adet görülmeyebilir.

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir