1. Anasayfa
  2. Alışveriş

7/24 Ne Demek? 7/24 Hizmet Nedir?

7/24 Ne Demek? 7/24 Hizmet Nedir?
0

7/24 ne demek sorusu, yaz aylarında çok merak ediliyor. 7/24, haftanın 7 günü ve günün 24 saati aralıksız hizmet veren işletmeler ve kurumlar için kullanılan bir ifadedir. Bu işletmeler hiçbir zaman kapanmaz, hep açıktır. Bayramlarda, resmi ve dini tatillerde daima hizmet verirler.

Ancak, bu gibi mekanlar, eğer sağlık, itfaiye veya emniyet kurumları gibi yasalarla belirlenmiş devamlı hizmet verme kapsamında değilse, pandemi gibi durumlarda belirlenen kısıtlamalar sonucu kapanabilir. Bunun dışında, yılın, ayın, haftanın ve günün her saati açık ve hizmet verir durumdadırlar.

7/24 Açık İşletmeler

7/24 hizmet veren işletmeler, genellikle marketler ve Tekel bayileridir. Bunların dışında, restoranlar, kebapçılar, dürümcüler ve elbette veterinerler örnek gösterilebilir.

Ayrıca, havalimanlarında ve şehirlerarası dinlenme tesislerinde bulunan işletmeler de 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Bu tür tesislerde sürekli insan ve araç trafiği olduğundan, kapanma veya dinlenme gibi bir durum söz konusu değildir. Çalışanlar da en az 3 vardiya ile sürekli değişmektedir.

Bunların dışında, 7/24 açık olan kamu kurumları ve kamu hizmeti veren özel kuruluşlar vardır. Kısaca şu şekildedir:

Hastaneler

Hastaneler, sağlık kurumları olduğu için, 7 gün 24 saat açıktır ve sürekli hizmet verirler. Sağlık sorunları, kalp krizi vb. acil durumlar her an meydana gelebileceği için, hastanelerin kapanma gibi bir şansı yoktur.

Yine Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlar olan Sağlık Ocakları (güncel adıyla Aile Sağlığı Merkezleri) ise, sürekli hizmet kapsamı dışındadır. Sağlık Ocakları, her gün belirli saatlerde çalışmaktadır.

Polis Merkezleri ve Karakollar

Güvenliğimiz için görev yapan polisler, il ve ilçe müdürlükleri ile mahalle karakollarında 7 gün 24 saat görev yapar. 155’i arayarak günün her anı yardım isteyebileceğimiz emniyet birimleri, aralıksız kamu hizmetine hastaneler ve itfaiye birimleri ile birlikte en iyi örneklerdendir. Polis birimleri, geceleri karayollarında radar ile hız kontrolü yapmaktan, şüpheli mekanları incelemeye kadar birçok önemli güvenlik görevini yerine getirir.

İtfaiye Birimleri

Yangın, maalesef can ve mal güvenliğimizi tehdit eden, deprem kadar hasar verebilen ciddi bir afettir. Çoğu yangın, insan eliyle çıktığı için, her an tetikte bulunma zorunluluğu vardır ve itfaiye birimleri de bu nedenle haftanın her günü, yaz kış fark etmeksizin her saat görev başındadır. 112 ile ulaşabileceğiniz itfaiye, ağaçta veya çatıda kalan hayvanlardan, büyük yangınlara kadar tüm zorlu koşullarda görevi başındadır.

Veterinerler

7/24 açık veteriner, sağlık kurumu sayıldığı için, pandemi kısıtlamalarından muaftır ve kapanma dönemlerinde de hizmet alabilirsiniz. Ancak, her veteriner 24 saat hizmet vermediği için, evde beslediğimiz dostlarımızı sürekli götürdüğünüz veterinerden 24 saat açık olup olmadığını öğrenmeniz, acil durumlarda çaresiz kalmanıza engel olacaktır.

içeriğimizi oylayın
yazimizi paylasmayi unutmayin :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir