Mobilya Alışverişi Nereden Yapılır?

Müge

Administrator
Forum ekibi
Günümüzde, özellikle de pandemi döneminden sonra, insanlar her türlü alışverişi internet üzerinden yapmaya alışmış durumda. Mobilya alışverişi için de benzer şeyler söyleyebiliriz. Ancak, alacağınız mobilyayı hemen internetten sipariş vermek yerine, diğer seçenekleri de göz önüne almanız, daha sonra pişman olmamak için daha iyi olacaktır:
 • Mağazalar: Mobilya satan fiziksel mağazaları ziyaret edebilirsiniz. Bu mağazalarda geniş bir seçim ve farklı tasarımlar bulabilirsiniz.
 • Online Mağazalar: Birçok mobilya satan online mağaza var. Bu mağazaların avantajı, evinizden çıkmadan birçok seçenek arasından mobilya satın alabilmenizdir. Ancak, satın almadan önce mobilyanın kalitesini kontrol etmek için mağazanın iade politikalarını okumanızı öneririz.
 • İkinci El Mağazaları: İkinci el mobilya satan mağazalar genellikle daha uygun fiyatlar sunarlar. Bu mağazaları ziyaret ederek hem bütçenizi koruyabilir hem de benzersiz mobilyalar bulabilirsiniz.
 • Sosyal Medya: Sosyal medya platformları, birçok mobilya satıcısının ürünlerini sergileyebildiği bir yerdir. Instagram, Pinterest ve Facebook, bu tür ürünlerin sergilendiği popüler platformlardır.
 • Mobilya Fuarları: Mobilya fuarları, birçok farklı mağazanın, markanın ve tasarımcının mobilyalarını sergilediği büyük etkinliklerdir. Bu fuarlarda farklı tasarımları görebilir ve birçok mobilya markasını tek bir yerde inceleyebilirsiniz.
Birçok insan mobilya gibi büyük çaplı alışverişlerde önce görmeyi ve kontrol etmeyi tercih eder. Bu nedenle mobilya alışverişi yapmadan önce mutlaka mağazaları gezmeli, internetten sipariş verecek olsanız dahi koltuğun rahatlığını deneyimlemeli veya bir dolabın kapaklarının nasıl açılıp kapandığını görmek isteyebilirsiniz.

İnternetten Mobilya Alışverişi Yapmak​

Alışveriş kimi zaman zaruri ihtiyaçları karşılarken kimi zaman insanların kendilerini mutlu hissetmek için başvurdukları bir yöntemdir. İnsanlar içinde bulundukları evi kendi tarzlarına göre düzenlemek, değiştirmek isterler. Bir evi değiştirmek konusunda akla ilk gelen evin içindeki mobilyaları değiştirmektir. İnsanlar evlenirken, yaşanılan yerden başka bir eve taşınırken, değişiklik istendiği zaman evin mobilyalarını değiştirmeyi seçebilirler. Ne alacaklarına karar vermek için başvurdukları ilk yöntem ise internetten bakmak olmaktadır.

İnternetin kolay ulaşılabilirliği cazip olsa da mobilya alırken internete başvurmak ve görmeden, kontrol etmeden almak çoğu zaman riskli bir işlem olmaktadır. İnternette her mobilyanın uzunluk, genişlik ve derinlik ölçüleri bulunsa da kimi zaman kişinin yanlış ölçümü ya da marka tarafından yanlış belirtilen ölçüler sebebiyle, sipariş edilen ürünler ile eve gelen ürünler farklılık gösterebilmektedir. Ürünler sanıldığından daha kalitesiz gelebilmekte ya da renkleri fotoğrafta görünenden daha farklı olabilmektedir. Bu sebeple internet alışverişi mobilya konusunda risklidir.

Mobilya Alışverişi İçin Hangi Mağaza Tercih Edilebilir?​

Günümüzde mobilya alışverişinde ilk akla gelen marka IKEA olmaktadır. Ürün çeşitliliği, fiyatların uygunluğu ve ödeme kolaylığı insanları mobilya alışverişinde İkea’ya yönlendirmektedir. İkea’nın renkli ve modern tasarımları özellikle genç kesimi kendisine çekmekte, mobilya alırken akla gelen ilk marka olmaktadır. İkea’dan alınan ürünler diğer birçok mağazaya göre daha kaliteli ve uzun süren kullanım sağlamaktadır.

İnsanlar aldıkları ürünü hemen değiştirmek zorunda kalmamak için, uzun süre kullanabilmek için IKEA gibi güvenilir markalara yönelmektedir. IKEA dışındaki güvenilir seçenekler ise şunlardır:
 • Bellona,
 • Doğtaş,
 • Vivense,
 • Kelebek Mobilya,
 • Enza Home,
 • Moda Life.
Ayrıca zamanınız ve imkanınız varsa, mutlaka İnegöl'e uğramalı ve mobilya alışverişi yapmadan önce oradaki büyük mağazaları gezmelisiniz. Birçok şehre ücretsiz gönderim yapan mobilya mağazaları, üreticiden tüketiciye hesaplı satış yapmaktadır.

Mağazadan Alışveriş Yapmanın Avantajları Nelerdir?​

Günümüz insanı e-ticareti daha kolay ve basit bulsa da güvenilirlik açısından mağaza alışverişini tercih etmektedir. Birçok marka mağazada yapılan alışverişlerde online alışverişe göre daha fazla taksit ve indirim imkanı tanımaktadır. Bu indirim oranları kişileri mağazadan alışveriş yapmaya yönlendirir. Ağır ve büyük mobilyalarda görevlilerin evlerine gelip ürünleri bizzat kendilerinin kurmaları da alıcılar için önemli bir avantajdır.
 
Geri
Top