Fizik Formül Ezberleme Teknikleri

SakinSokak

Member
Fizik dersinde birçok formül olduğunu biliyoruz. Birçoğumuz da bütün bu formülleri nasıl ezberleyeceğim ve nasıl aklımda tutacağım diye düşünüyor. Formül ezberleme yöntemi veya kodlama araştırmaya sizi sevk eden genellikle bu duygudur. Size bu işin kesin çözümünü vereceğiz. Fizik formüllerini ezberlemeye kalkmayın. Fiziği öğrenerek formüllerin nereden geldiğini öğrenin.

Bir formülü ezberlediğiniz zaman o formül sizin formülünüz değildir. Ya tekrar unutursunuz ya da yeni gelen bir soru tipinde formülü nasıl kullanacağınızı bilmezsiniz. Bazı konularda hangi formülün geçerli olduğunu bile anlamazsınız. Formülleri öğrenin ancak fizik öğrenirken kademeli olarak öğrenin.

Fizik Formülleri Nasıl Öğrenilir?​

Bir fizik formülünü iyi öğrenmek için öncelikle formülün nereden geldiğini iyi bilmelisiniz. Hep ispat yapma hem de bir formülden başka formülü çıkarmayı kendinize alışkanlık haline getirmelisiniz. Bunu yaptığınız zaman önce çok formül öğrenecek, ardından da bu formüllerin sayısını çok aza indireceksiniz. Çünkü her konuda 1 ya da 2 formül size yetiyor olacak.

Her fizik konusu çalıştığınızda ortaya çıkan formülleri ayrı bir kağıtta biriktirin. Kendinize böyle bir tablo yapın. Ancak kuru kuruya ezberlemek yerine nereden geldiğini bilin. Ayrıca formüllerden başka formülleri kendiniz elde etmeye çalışın.

Bir örnek yapalım. Hız zaman grafiğinin altında kalan alan yolu vermektedir. Bu üçgenin alanını hesapladığınız zaman formülü elde ediyorsunuz zaten. İlk hızı 0 olan bir araç düşünelim. 10 saniye içerisinde hızın 20 m/s’ye çıktığını düşünün. Şimdi bu aracın gittiği yolu nasıl buluruz? Grafik üzerinden 20.10/2 = 100 metre deriz. Bunun formülü çıkardığımız zaman Yol = (Vs – Vi).t/2 formülünü elde ediyoruz.

Konuyu bilmeden formül ezberlemek işinize yaramaz. Ancak konuyu öğrenerek formülleri de öğrenmek size çok fayda sağlar.

Formüllerin Ne Anlama Geldiğini Bilmek​

Fizik formüllerinde birçok ifade bulunuyor. Bunların ne manaya geldiğini bilmek gerekiyor. Fizikte d hem yoğunluk hem de uzaklık için kullanılıyor. Eğer sadece formülü ezberlerseniz çok karmaşa yaşarsınız. Türkçe formüller İngilizceden alınmaktadır. Dolayısıyla d hem density (yoğunluk) hem de distance (mesafe, uzaklık) için kısaltma olarak kullanılır.

Formüllerde kısaltmaların ne olduğunu bilmenin yanında sözel olarak da ifadesini bilmemiz gerekir. Örneğin V = X/t formülünü “hız yolun zamana bölünmesidir” şeklinde de ifade edebiliyor olmak gerekiyor. Yine aynı şekilde hız birim zaman içerisinde gidilen yolu gösteren bir ifadedir şeklinde de tanım yapabilmemiz gerekir.

Fizik öğrenmeye başladıkça formüller size çok daha kolay gelecektir. Belirli aşamadan sonra fizikte neredeyse hiç ezber olmadığını göreceksiniz. İhtiyacınız olan formülü kendiniz çıkaracaksınız. Eğer fizik bilmek formül bilmek olsaydı bütün fiziği 2 sayfaya sığdırır ve onu ezberlerdik. Böylece yıllarca fizik çalışmak zorunda kalmazdık.

Size bir ödev verelim. Fizikte çok kullanılan zamansız hız formülü Vs2 = V02 + 2ax şeklindedir. Bu formülü kendiniz ispatlamaya çalışın. Bu formülün oldukça güzel bir ispatı vardır. Bu formülü ispatlayabilmek için hız, ivme, yol kavramlarını tam olarak anlamış olmak gerekmektedir.

Lütfen yorum yapmayı unutmayınız. ♥️
 
Geri
Top